Водещата компания в глобалната отбранителна индустрия и производител на бронирани автомобили International Armored Group (IAG), собственост на д-р Антон Стефов от Благоевград , откри първия си български завод в Бургас.
„Преди 2 години, когато заявих, че ще инвестирам в България имаше хора, които се опитаха да ме разубедят, но не ги послушах. Сега, с гордост мога да заявя, че построихме първия си български завод в Бургас предсрочно, само за година. Това е начало на производствен процес, който ще произвежда различни типове бойни машини – за пехотата, за армията, полицията и противопожарната охрана, отговарящи на най-високите стандарти на НАТО – STANEG 1, 2, 3 и 4. Всички наши разработки ще се произвеждат и тук. Бъдещето на отбранителната техника е в роботизацията и изкуствения интелект. Надявам се, че с учебните заведения и университетите в града ще работим заедно. Този завод ще постави страната ни сред най-добрите в света производители на отбранителна техника. Благодаря на кмета на Бургас и всички, които помогнаха в този процес“, каза собственикът на компанията д-р Антон Стефов.
Важността на инвестицията в Бургас и региона отбеляза и президентът на Република България г-н Румен Радев, който също бе гост на събитието.
„Това събитие е особено важно за българската икономика, за националната сигурност и за развитието на Бургас и региона. Благодаря на г-н Стефов за решението да изградят това предприятие, завоювало международен престиж. Продукцията им е с гарантирано качество, атестат за добрия инвестиционен климат в България и никак не е случайно, че този завод се изгражда именно в Бургас. Това показва огромният стратегически потенциал на града и региона – международно летище, пристанище и АМ „Тракия“, но най-вече потенциала на хората и амбицията на ръководството на града да се създават образование и високотехнологични индустрии. Трябва да отдадем дължимото на г-н Димитър Николов и неговия екип, затова че показаха как може да се работи в синхрон с високотехнологичен инвеститор“, сподели президентът на Република България Румен Радев.
Производствената база е разположена на площ от 150 000 кв. м. в промишлената зона на Бургас. През 2023 г. IAG бе сертифицирана като инвеститор клас А, а държавата и Община Бургас изградиха техническата и довеждащата инфраструктура.
„Тук сме на финала на една административна процедура, една инвестиция, която изискваше пълен синхрон между мотивиран инвеститор, екипа му и голям брой общински и държавни служители, обединени в идеята да се създаде едно икономическо предприятие, което да създава продукт, бизнес и просперитет на града и на България. Освен предприятието, изградихме довеждащата и съпътстваща инфраструктура, която е начало на нова индустриална зона и съвсем скоро в свободните терени около предприятието ще възникнат много други компании, които ще създават работни места и развитие на региона. Това партньорство не приключва сега, а ще работим по създаване на дуални паралелки в технологичните училища и университетите в Бургас. Надявам, освен на работни места, това да стимулира развитие на наука, иновации и технологии в града“, заяви Димитър Николов.
След официалната церемония гостите разгледаха част от бронираните машини на IAG, които ще бъдат произвеждани в бургаския завод, както и демонстрация на високотехнологични дронове за наблюдения, разузнаване, противопожарна охрана и др.
На събитието присъстваха още първата дама на Република България г-жа Десислава Радева, проф. Мария Нейкова - областен управител на Бургас, генерали от българската армия и чуждестранни офицери. СРед гостите бе и кметът на Симитли Апостол Апостолов. В Симитли ще бъде изграден втория завод в България.
Подготовката на проекта за разкриване на първия завод на IAG в България стартира още в началото на 2022 година. Първоначалната инвестиция на компанията надхвърля 20 милиона лева, а около 50 нови български специалисти ще дадат началото на бъдещото производството, като в хода на работата се очаква да станат най-малко 300.
Най-новата производствена база на IAG в Бургас ще произвежда за световните пазари различни видове бронирани автомобили, както и дронове за спасителни, разузнавателни и аварийни отряди, в съдружие с български партньори на IAG. В серийно производство, както в останалите заводи на IAG по света, ще бъдат и военни кранове за евакуация и леки патрулни автомобили. В проект е разработката на колесни и верижни роботи, а в процес на инженерни изчисления - бронирани платформи, носители на леки артилерийски системи.
IAG е един от най-технологично напредналите производители на напълно защитени бронирани автомобили в света, с над 1000 служители на пет континента.
Към момента заводи на IAG има в САЩ, Канада, Обединените арабски емирства и Турция. IAG осигурява бронирани превозни средства за организации на държавно ниво, включително ООН, НАТО, Бундесвер и др. IAG беше избрана и от Space X със своя брониран автомобил Sentinel ARV за ескорт на астронавтите до стартовите площадки.
Автомобили и линейки на IAG се ползват за умиротворителни мисии, за персонална защита, за банково дело, за нефтената индустрия в различни точки на света. Над 140 модела на IAG покриват сегменти като тактически превозни средства, бронетранспортьори, автомобили за контрол на безредиците, за превозване на ценности, линейки, бронирани джипове и луксозни седани. Технологията на IAG Smartarmor™ осигурява доказана защита при широк спектър от балистични и взривни атаки. От 2021 година, IAG провежда и в България изпитания за сертифициране на бронирани автомобили по стандартите на НАТО – STANAG 4569, след като получи съгласие от международната лаборатория TNO в Нидерландия за съвместно извършване на някои от тестовете тук. Те се провеждат на „Централен артилерийски полигон – МО“, в близост до с. Змеево.
П. Петров
Ти как го измисли?
Ограмотѝ се малко!
Такава просто вече няма!
Няма истински технкуми, няма СПТУ /кой разбрал, разбрал/ и няма никаква перспектива в близко бъдеще.
Явно Стефов го е разбрал и като са му тръснали и админстративните пречки - ни е теглил една майна.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.