Shutterstock.com
Давате 5 дни обяснение, ако дадете с над 20% по-ниска цена на търг
12 април 2015 17:29 Mobile watches 8512 прочита Mobile comments 0 коментара

До 5 дни фирма, която е подала оферта с над 20% по-ниска цена, трябва да се обоснове защо го е направила. Това изискване въвежда новият Закон за обществените поръчки, който е публикуван за обществено обсъждане.

Въвежда се цял раздел “Необичайно ниска оферта”. Това е ценово предложение, което е с 20% по-благоприятно от осреднената оферта на останалите кандидати, съобщава 24 часа. Изобщо няма да се приема с 20% по-ниска цена, когато е за сметка на опазване на околната среда, или заради нея ще бъдат дадени по-ниски заплати или осигуровки. Тази фирма няма да бъде класирана и ако ниската ѝ цена е заради получена държавна помощ.

Законът предвижда подизпълнителите да поемат до 30% от поръчката. Това става с обявлението за обществена поръчка. Допуска се в офертата да бъде определен и по-висок дял на подизпълнителите.

Когато фирмата е определила с предложението си един или повече от подизпълнителите, тя е длъжна да посочи в офертата си кои са те, вида на работите, които ще извършват, и дела на тяхното участие. Въвежда се и задължение да бъде съобщавано за всяка промяна на подизпълнителите.

Законът въвежда и дълго чаканите електронни обществени поръчки, но не съвсем. Предвижда се законът да влезе в сила от 1 януари догодина. Електронното подаване на заявление, на оферти за търговете обаче е отложено за 18 октомври 2018 г. Електронното фактуриране и разплащане пък е отместено към 2020 г.

Въвежда се и единен европейски документ за поръчки, който се подава по електронен път. С него фирмите ще подават по-малко документи.

Вдигат се праговете за обществените поръчки.

За строителството прагът е 5 млн. лв. За правителство, президент, министерства, централната и съдебната власт, омбудсмана, БНБ, агенции и комисии той е над 262 077 лв. Това означава, че под този праг поръчките могат да се обявяват по облекчени условия - с договаряне или публично състезание.

0 коментара
Коментирай
ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар