Разложанинът Т. Шиков и лавинообразният ефект на компанията му Out2Bound
13 април 2021 13:04 Mobile watches 18533 прочита Mobile comments 0 коментара

Когато в началото на 2021 г. Out2Bound – агенция в сферата на продажбите като изнесена услуга, получава предложение за придобиване от британска аутсорсинг компания, изпълнителният директор на агенцията, разложанинът Теофил Шиков не може да повярва. „Мислехме си, че е спам, даже първо изтрих мейла, после го върнах и го прочетох два пъти, проверих и домейните“, казва той.

До момента са преминали разговори с посредник – консултантска компания от Лондон, предстоят и директни срещи с компанията, която проявява интерес към бизнеса им. „Дори и нищо да не стане, това е сигнал за нас, че секторът се развива в Европа и независимо, че сме в България и сме компания от 15 души, представляваме интерес за тези огромни брандове“, допълва Шиков.

Out2Bound съществува от пет години. Идеята да основе дружество, което предлага на ИТ компании услуга тип изнесен отдел „Продажби“, е на Шиков. Работейки в технологични компании като Tata Consultancy Services, ICN и ApiHawk, той вижда, че част от фирмите изпитват затруднения да си намират клиенти и да се грижат за продажбите си, пише forbesbulgaria.com. Предлага идеята си на Димитър Митков, Здравко Здравков и Борис Георгиев, с които са работили заедно в AIESEC няколко години по-рано. И четиримата са убедени, че има нужда от подобна услуга на пазара, но по това време няма друга компания в България, която да я предлага. Все пак решават да пробват, макар първоначално всички да запазват работните си места в други компании, и Out2Bound става факт през февруари 2016 г. До юни имат вече първите плащащи клиенти, а до края на годината те са вече 20.

Това им дава увереност, че начинанието си заслужава, затова всички напускат дотогавашните си работни места, за да се концентрират изцяло върху агенцията, а успехите им ги направиха част от селекцията ни „30 под 30“ през 2018 г.

Началото все пак не е лесно. „Често ни казваха „добре, защо да ви аутсорсна част от нашите сейлс процеси, не мога ли да си направя това вътрешно“. Буквално трябваше да си обучим пазара, че това е нещо съвсем нормално, че по този начин те могат да спестят оперативно време и да се фокусират върху това, в което са добри, т.е. разработването на софтуери или услуги“, обяснява Димитър Митков. Не помага и това, че когато започват, част от директорите на компаниите „можеха да ни бъдат бащи и дядовци“. Спечелват клиентите си с това, че са много откровени – какво могат, в какво са добри, и че тръгват към всяка задача с хъс и енергия. „Специално за първите ни клиенти беше много определящо и после това нещо се подкрепи с резултати и така се получи един лавинообразен ефект“, допълва Митков. Отличава ги и това, че са готови да вършат „черната работа“.

В продължение на няколко години са сами на пазара. „В последната година – година и половина се появиха няколко местни играча, които или правят част от това, което правим, или изцяло се опитаха да ни копират бизнес модела. Част от тях фалираха, друга част продължават да са на пазара, което лично аз го смятам за позитив, защото ние вярваме в това, което правим, и е много добре, когато клиент може да ни сравни с още една-две компании и да види какво можем да му предложим“, посочва Шиков.

Така пет години по-късно Out2Bound е работила вече с над 200 технологични компании. Основната част от тях са в България и региона – Румъния, Сърбия. Има клиенти и във Великобритания, скандинавските страни, Германия, САЩ и Швейцария, където е и вторият є офис след София. Сред клиентите є са Progress, Telelink, Sirma Group, ТехноЛогика, Methodia. „Пет години по-късно сме по-сигурни от всякога, че това, което правим, има приложение“, допълва Здравко Здравков.

С четиримата съдружници в Out2Bound се срещаме в споделеното работно място Puzl, където се намира офисът на агенцията. Сядаме в заведението на последния етаж, в което за разлика от обикновено сме единствените посетители, така че разговорът неизбежно се насочва към пандемията.

Годината започва интензивно, но COVID- 19 променя плановете на четиримата съдружници в Out2Bound. Един от тях е разкриването на нов офис в Букурещ, като идеята е Здравко Здравков да се премести в румънската столица и да управлява офиса там. Планът остава на заден план. В края на март и през април Out2Bound губи 50% от клиентите си. „Фокусирани сме върху технологичния сектор, но секторите, които клиентите ни таргетират, са много разнопосочни. Компаниите в туристическия сектор, след като ги удари, директно казаха, че спират и ще се обадят, когато нещата се съживят“, казва Борис Георгиев.

Благодарение на диверсифицираното си портфолио – клиенти в сферата на телемедицината, финтех, киберсигурност, които отбелязват ръст, агенцията успява не само да оцелее, но и да увеличи приходите си до 975 хил. лева при 802 хил. лева за 2019 г. „Като сме четирима и сме свикнали да си цапаме ръцете, запретнахме ръкави и следващите няколко месеца бяха много фокусирана работа не само да компенсираме, но и да увеличим ефекта“, допълва Здравко Здравков.

Противно на обичайната бизнес логика, юли и август се оказват най-силните им месеци не само за годината, но и от създаването на компанията. Признание е и че част от клиентите им избират техните услуги пред отделите си „Продажби“, макар че от Out2Bound бързат да кажат, че целта им не е да се конкурират с търговците в компаниите, а да работят заедно и да се допълват. През последните години дори са допълнили услугите си с възможността да обучават търговските отдели на клиентите си.

Наричат 2020-а година на уроци. Видяхме къде са елементите на нашия бизнес модел, където трябва да сме много внимателни, защото, когато си в растящ пазар, всичко е ок.

БЯХМЕ ВЛЕЗЛИ В ЕДНА ЗОНА НА КОМФОРТ, ИМАХМЕ ПЛАНОВЕ ДА ПРЕВЗЕМАМЕ СВЕТА, А СЕ ОКАЗА, ЧЕ ТРЯБВА ДА ОСТАВИМ ТЕЗИ ПЛАНОВЕ И ДА ВИДИМ КАК ДА ЗАПАЗИМ БИЗНЕСА ДО КРАЯ НА ГОДИНАТА

През миналата година получават възможността да станат част от програмата за растеж на Endeavor България Dare To Scale, където получават ценни уроци от някои от най-големите имена в предприемаческата екосистема в България. „Имахме възможност да комуникираме и да присъстваме на уъркшопове с хора като Васил и Зарко от „Телерик“, Калин, който е СЕО на „Софтуергруп“, Владо Давчев и много други – хора, които са пред нас не 5, а 50 стъпки, и хора, от които можем да научим не само нещо ново за бизнес средата, но и как да управляваме собствената си компания“, казва Шиков и допълва, че тази възможност е дошла при тях в много правилен момент.

Вдъхновени от менторството, което получават, през последните два месеца съдружниците в компанията решават да си направят борд от съветници. Подготовката е завършена около средата на февруари и предстои имената на менторите да бъдат обявени публично. „Това са хора с мултимилионни екзити, хора в Силициевата долина, Берлин, Швейцария, българи, които са доста известни в предприемаческите среди, в екосистемата в България, които ни мислят доброто и искат да ни помогнат да стигнем до следващото ниво“, уточнява Шиков.

През последните месеци от Out2Bound захващат и още една инициатива, която планират да превърнат в ежегодна традиция – проучване на ИТ пазара в частта „Продажби“. В първото проучване State of IT Sales са участвали 98 компании. Въпросникът е съставен в партньорство с Българската асоциация по информационни технологии.

Решават да направят свое проучване, защото при публикуването на такива данни от проучвания на ИТ сектора липсва сегментът с продажбите – към какви клиенти и пазари се насочват тези компании, кои канали използват, колко плащат на търговците си, какво е отражението на COVID-19 и други. Първоначално решават да направят проучването за вътрешно ползване, но срещат силен интерес. Проучването е публикувано за свободно ползване на английски език, за да е полезно и на международни компании.

Започват 2021 г. отново с много планове с уточнението, че всичко зависи все пак от развитието на пандемията. Споделят, че от първия работен ден на годината ги заливат възможности – „сякаш всички искат да наваксат това, което са пропуснали през 2020“. Така са изправени пред решенията кои от тези възможности да изберат и как да продължи развитието им, „защото всичко в момента изглежда много добре“.

Планират да увеличат екипа, който сега е от 15 души, както и да работят по собствен софтуерен продукт. „В него ще вложим не само нашето ноу-хау, но и това, което сме научили за различните пазари през годините“, обяснява Теофил Шиков и допълва, че в годините са се превърнали в дейта компания, без да го осъзнаят. „Имаме над 700 хил. изпратени мейла, като всеки съдържа метрики и данни“, казва Димитър Митков и уточнява, че на базата на тази вече налична информация могат да се правят много анализи.

От Out2Bound не са изоставили и идеята да разкрият офис в Румъния. А що се отнася до предложението за придобиване на агенцията, Теофил Шиков казва: „В някакъв момент това може да е логично продължение на нашето развитие, не го форсираме. Ако се случи, сме отворени.“

0 коментара
Коментирай
ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар