Снимка: btvnovinite.bg
610 млн. евро за 6 месеца: Българите зад граница изпращат все повече пари у нас
20 август 2018 09:37 Mobile watches 5674 прочита Mobile comments 1 коментар

Емигрантите пращат все повече средства у нас, показват данните на Централната банка.

За първите 6 месеца на годината българите зад граница са изпратили у нас 610 млн. евро. Tова е повече, отколкото за същия период на миналата година, показват данните на БНБ.

Според статистиката най-много пари изпращат българите от Германия, Съединените щати и Испания.

И синът, и дъщерята на семейство Лашкови от с. Горна Бешовица от години са в Канада със семействата си. Само единият от четиримата внуци е роден в България. Вече имат и правнук, също роден в чужбина. Месечният доход на двамата пенсионери у нас е 600 лв.

„Чувстваме стабилност, защото имаме гръб, децата постоянно питат дали имаме нужда от пари”, споделя Недялка Лашкова.

Годишно синът и дъщерята изпращат в България 2000 канадски долара, което е около 2500 лева. „Не се лишаваме почти от нищо, имаме кола, има за бензин”, признава Недялко.

Според статистиката през годините парите, които емигрантите пращат у нас, стават все повече. Ако в първата година след членството на страната ни в ЕС те са били над 630 млн. евро, то за изминалата година изпратените пари надхвърлят 1 милиард.

Икономистите смятат, че парите от чужбина са важни за икономиката ни.

„Това като цяло подкрепя крайното потребление в България и съответно икономическия растеж, а от своя страна крайното потреблението има ефект и върху бюджета под формата на повече непреки данъци, които се събират”, обясни Десислава Николова от Института за пазарна икономика.

Според икономистите, докато икономиките в Западна Европа се развиват добре и доходите у нас се различават чувствително от тези в чужбина, работещите българи зад граница няма да намаляват, а парите, които изпращат у нас, ще стават все повече.

източник: btvnovinite.bg

1 коментар
Коментирай
21.08.2018 06:56 | Байко
Трябва ли българите работещи в Германия и Испания/посочено по-горе/ да се наричат емигранти? Ако да, то считаме ли се за пълноправен член на ЕС или нещо друго сме?
ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар