Българските граждани не могат да чакат повече бездействие и протекция на изборната търговия. Това заяви за БНТ депутатът и юрист Петър Петров, номиниран за председател на парламента от "Възраждане".
"В петък внесохме две искания до Конституционния съд, защото българското общество трябва да разбере, че тези престъпления се случват само и веднага на изборния ден. Те са били подготвяни много време - търговията и купуването на гласове - и когато имаме едно послушно служебно правителство след парламентарните избори министър на вътрешните работи, когато той стана водач на листа например на ДПС, тогава разбираме, че това служебно правителство реално е зависимо. Именно за това внесохме тези искания да се върне предходния режим, при който президентът има свободата, а не домова книга от зависими личности към ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ.И да няма парламент Конституционният съд работи и той би трябвало да работи на пълни обороти. И ние сме щастливи, че правото и Конституцията са на наша страна, която сме подписали заедно с БСП в единия случай, и в другия с ИТН тези две конституционни искания. Нека да припомним първо, че гласовете бяха 6 на 6, но пък бяха събрали всички правни становища точно по член 65 за двойното гражданство на депутатите, което искаме да отпадне и член 99 за домовата книга на служебния кабинет. Така че след прочита и на решението на Конституционния съд, сме сигурни, че справедливостта е на наша страна и затова са надяваме на едно по-бързо решение на Конституционния съд, нека така да го кажа. Надявам се, че след като се заклеха тримата нови конституционни съдии, решението да става в по-различна посока."
"Разберете, аз самия съм подал два списъка за хора, които предполагам, че са търговци на гласове. Никакво съдействие не получих от МВР, за съжаление, и прокуратурата. Никакво съдействие. Получих отказ от образуване на досъдебно производство, което ще обжалвам. Това, което нашият експертен екип установи, след като анализира изборните нарушения и измами, за което дадохме пресконфренция в сряда в парламента, е, че наистина с хартиената бюлетина стават изключително много измами. Това е един голям дефект към момента, съчетано и с липсата на видеонаблюдение, ако не ме лъже паметта - в 570 изборни секции нямаше видеонаблюдение. Във всички от тях има 100% избирателна активност. Което е също основен проблем. Така можем да набележим няколко възможности за манипулиране на изборните резултати, заради което са необходими промени в Изборния кодекс, обаче ние от "Възраждане" искаме да направим поне една широка кръгла маса с участието и на граждански сдружения, на обществени организации, да поканим изборни експерти и най-важното и участници от изборната администрация, защото те са хората на първа линия и могат да кажат къде са проблемите, къде са недостатъците, как да направим изборния процес по-честен. Но наред с това, нека да кажем, че са необходими не само промени в Изборния кодекс, но и промени в наказателното законодателство. Защото ако погледнем Наказателния кодекс, това е раздел трети от глава трета, там последните промени в санкциите са били преди 10 години, даже за ръководителите на ОПГ, един член 169 Г, последно е променен преди 15 години", добави той.
По думите му, гласуването с машини дава по-обективни резултати, но нека да отворим една скоба, че дори там има проблеми.
dnes.bg
Общество
Крими
още
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.