ЕС: Наводненията във Валенсия трябва да са предупреждение
01 ноември 2024 07:41 Mobile watches 1649 прочита Mobile comments 0 коментара

 
 
Eвропейски официални лица посочиха опустошителните наводнения в Испания като напомняне за вредните последици от унищожаването на природата от хората и призоваха делегатите на блокираната конференция на ООН за биоразнообразието в Колумбия да “действат“.

Пратеникът на Европейската комисия Флорика Финк-Хойер определи като “катастрофа” наводненията в испанския град и подчертава връзката между загубата на биоразнообразие и предизвиканото от човека изменение на климата.
Влошаването на сушите и наводненията води до загуба на растителни видове, като например дървета, които служат като защита срещу някои от най-лошите последици от глобалното затопляне.

“Пороен дъжд, в размер на една година само за осем часа в някои райони, погълна градове като Валенсия и Малага, като много от тях се оказаха „приклещени като плъхове“ в домовете и колите си, заобиколени от бързо нарастващи наводнения”, каза още пратеникът на ЕС, пише The Independent.


“Ако действаме в областта на биологичното разнообразие, можем поне да смекчим някои от въздействията на климата“, заяви Финк-Хойер на пресконференция в град Кали, където се провежда 16-ата Конференция на страните (COP16) по Конвенцията на ООН за биологичното разнообразие.

“На тази Конференция на страните наистина имаме шанс да действаме“, каза пратеникът, който е и генерален директор на Европейската комисия по въпросите на околната среда.

Срещата на върха, която започна на 21 октомври, има за задача да оцени и ускори напредъка по плановете за опазване на природата и финансирането за постигане на 23-те цели на ООН, договорени през 2022 г., за да се спре унищожаването на видовете.

Срещата е продължение на Глобалната рамка за биоразнообразието от Кунмин и Монреал, договорена в Канада преди две години, където беше решено до 2030 г. да се предоставят 200 млрд. долара годишно за програми за биоразнообразието. Това трябва да включва 20 млрд. долара годишно, които да отиват от богатите към бедните държави, опитващи се да постигнат целите, които включват поставянето на 30 % от земната суша и моретата под защита до 2030 г.

Развиващите се страни призоваха за повече средства. Те искат и изцяло нов фонд под егидата на Конвенцията на ООН за биологичното разнообразие, в който всички страни - богати и бедни - да бъдат представени при вземането на решения. Богатите страни настояват, че са на път да изпълнят целите си за финансиране. Повечето от тях са против създаването на нов фонд.

Друг спорен въпрос е как най-добре да се споделят печалбите от цифрово секвенирани генетични данни, взети от животни и растения, с общностите, от които произхождат. Подобни данни, голяма част от които са събрани в бедни страни, се използват най-вече в лекарства и козметика, които носят на създателите си милиарди.

Членът на Европейския парламент Сесар Луена, който е от Испания, благодари на делегатите „за всички прояви на солидарност на тази среща на върха“, тъй като броят на жертвите на наводненията надхвърли 150 души.

днес бг 

 
 

0 коментара
Коментирай
ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар