Кандидатът за президент на републиканците Доналд Тръмп планира да сложи край на войната в Украйна чрез "замразяване" на конфликта, ако спечели президентските избори, съобщава Financial Times, позовавайки се на източници, близки до екипа на бившия президент.
По-рано Тръмп заяви, че ще прекрати войната в Украйна в рамките на "24 часа", но не обясни как ще го направи. Някои доклади и изявления от вътрешния кръг на Тръмп предполагат, че това може да означава оказване на натиск върху Украйна да отстъпи част от територията или да се откаже от стремежите си да се присъедини към НАТО.
Републиканският кандидат за вицепрезидент J. D. През септември Ванс изложи идеята за замразяване на войната чрез създаване на автономни региони и демилитаризирани зони от двете страни на границата, но без членство в НАТО, според FT.
Според един от дългогодишните съветници на Тръмп, новият план ще преразгледа споразуменията от Минск от 2014 и 2015 г., които така и не бяха изпълнени. Тези споразумения предвиждат създаването на автономни зони в окупираните от Русия части на Донецк и Луганск, докато окупираният Крим не се споменава.
Европейските страни трябва да поемат ролята на гаранти и "надзорници" на мирния процес, а участието на Съединени американски щати и НАТО ще бъде минимално, пише Financial Times. „Има две неща, за които Америка ще настоява. Няма да имаме свои хора в механизма за изпълнение. Ние няма да го финансираме. Европа ще плати за това“, добави той.
Съюзниците на Тръмп твърдят, че Украйна губи войната и следователно настояването за сделка е „морално правилно“. Тръмп смята, че настоящият президент на САЩ Джо Байдън трябва да разговаря с руския президент Владимир Путин, както президентите на САЩ разговаряха с лидерите на Съветския съюз по време на Студената война, и че членството на Украйна в НАТО в момента не е опция.
Фред Флиц, бивш анализатор на ЦРУ, който е работил в Белия дом по време на мандата на Тръмп и сега е в Центъра за американска сигурност, предположи в интервю за FT, че членството на Украйна в НАТО може да бъде извън дневния ред за няколко години, като целта е да принуди Русия да преговаря.
„Ние замразяваме конфликта, Украйна не отстъпва територия, не се отказва от териториалните си претенции и преговорите продължават с разбирането, че вероятно няма да има окончателно споразумение, докато Путин не се оттегли като руски президент“, каза Флейц. Този подход обаче няма да има единодушна подкрепа в Републиканската партия, съобщи FT.
Майк Уолц, един от водещите републикански говорители по националната сигурност в Камарата на представителите, предположи, че Тръмп трябва да заплаши да срине руската икономика чрез намаляване на цените на петрола и газа, за да доведе Путин на масата за преговори.
„Вие изнасяте по света по-евтин, по-чист американски петрол и газ. “ Вие сваляте цената“, добави Валц.
Саудитска Арабия, важен съюзник на Тръмп по време на първия му мандат, не би приветствала подобен ход. Все пак хора, близки до Тръмп, настояват, че той ще окаже силен икономически натиск върху Путин.
„Той показа, че знае как да привлече и двете страни на масата“, каза Рик Гренел, бивш посланик в Берлин и пратеник на Тръмп за Балканите, припомняйки Споразуменията на Ейбрахам, споразумения, подписани от Израел и Обединените арабски емирства, Бахрейн, Мароко и Судан, докато Тръмп беше на власт.
„Той го правеше през цялото време. Арабите и израелците, руснаците и украинците ще бъдат следващите“, каза той.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.