Министър Карадимов пред Общините: Сертифицирахме 18 проекта за 400 млн. лв. и 1600 нови работни места в 7 града 
18 октомври 2024 09:37 Mobile watches 1740 прочита Mobile comments 0 коментара

 
 
С новата стратегия ББР ще бъде реален партньор на Общините, заяви министърът на иновациите и растежа 

Министерството на иновациите и растежа подкрепя развитието на общините чрез привличане на инвеститори чрез Българската агенция за инвестиции (БАИ), с процедури по европейски програми като тази за индустриалните паркове, както и по линия на Българската банка за развитие и Фонда на фондовете. Това заяви министърът на иновациите и растежа доц. Росен Карадимов на Годишната среща на местните власти, организирана от Националното сдружение на общините в България. 

Министър Карадимов посочи, че от началото на годината по Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ) са сертифицирани 18 проекта за близо 400 млн. лв., които предвиждат 1600 нови работни места. 12 от тях са високотехнологични производства и услуги. Инвестициите са в Перник, Русе, София, Пловдив, Шумен, Стара Загора, Балчик. 

мирМинистърът подчерта ключовата роля на Общините за привличане на инвеститори. Той добави също, че БАИ трябва да се развие като мощен инструмент за привличане на инвестиции, но е важно да разполага с навременна информация от индустриалните паркове и от Общините за проявители интерес инвеститори. 

“От особена важност е и мярката за финансиране на довеждаща общинска инфраструктура към обекта. Тя формално подпомага инвеститора, но винаги обслужва и общината, и съседните предприятия“, уточни Карадимов. 

От бюджета на Министерството на иновациите и растежа по ЗНИ т. г. са одобрени 6, 2 млн. лв. за изграждане на довеждаща инфраструктура в общините Сопот, Русе и Марица. Насърчителната мярка подпомага 3 инвестиционни проекта за 53 млн. лв. и над 400 нови работни места. Миналата година са разплатени над 14 млн. лв. по 11 договора за инфраструктура в общините Марица, Бургас, Асеновград, Силистра, Хисаря, Девня, Благоевград, Костинброд и Търговище. Общият размер на инвестициите е 371 млн. лв. и разкриване на над 450 нови работни места. 

По време на форума министърът обяви предстоящите възможности за подкрепа за фирмите в страната по европрограмите към МИР -„Конкурентоспособност“ (ПКИП) и „Наука и Бизнес“ (ПНИИДИТ) с общ бюджет от 5 млрд. лв. до 2027 г. Предстои да бъдат отворени различни процедури за финансиране за иновации, модернизация на предприятията, дигитализация и конкурентоспособност. По ПКИП предстоят: процедура „Въвеждане на технологии от областта на Индустрия 4. 0 в предприятията” – 102 млн. лв. за дигитализация и технологии; процедура „Нови модели в производството от страна на МСП в Северните райони на страната” – 90 млн. лв.; процедура „Зелени технологии от страна на МСП на територията на индустриални паркове” – 162 млн. лв. и др. „Определени мерки по тези програми дават възможност за съвместно участие на Общините и бизнеса“, уточни Карадимов. 

По линия на Фонд на фондовете ще започне финансирането на публични, общински и частни проекти за градско развитие и индустриални паркове чрез финансовите инструменти от новия програмен период. Общият бюджет, който ще бъде разпределен по програмата за градското развитие, е 650 млн. лв., които ще се усвояват до края на 2029 г. 

По отношение на Българската банка за развитие, Карадимов подчерта, че новата стратегия се фокусира върху публични политики на държавата и преодоляване на регионални дисбаланси. „От 2022 г. досега нашето разбиране е, че банката трябва да уплътни ролята си на истинска банка за развитие, която има пряко отношение към общините, а именно подпомагане на публичните политики на държавата и преодоляване на регионалните дисбаланси, финансирайки инфраструктура, енергетика, здравна, социална, образователна инфраструктура. И в тази част банката разработва няколко ключови програми за Общините. По този начин ББР ще бъде партньор на Общините там, където държавата не може да отделя ресурс“, каза още Карадимов. 

мирПредседателят на НС на ББР Деляна Иванова представи новите програми на банката за финансиране на общинските и държавни болници, индустриални паркове и контрагенти на публични възложители. Иванова обяви и съвместната инициатива на ЕСО ЕАД и ББР за финансов механизъм в подкрепа на ускорено внедряване на ВЕИ. Ползватели на финансовия механизъм ще бъдат в краткосрочен план държавни органи, Общини, общински и държавни дружества, публични предприятия. Сред основните цели на програмата е постигане на енергийна независимост, ускоряване на прехода към чиста енергия, оптимизация на цената на електроенергията и възможност за намаляването на разходите за електрическа енергия на крайните потребители. 

Годишната среща на общините бе открита от президента Румен Радев. В нея участват министри, кметове и др. По време на откриването министър Карадимов акцентира върху активната работа на МИР за развитието на индустриалните паркове в страната. „България може да бъде реиндустриализирана с минимум 35 индустриални парка. Индустриалният парк, освен привличане на инвеститори веднага, дава възможност за икономическо, социално развитие, рефлектира върху образователната инфраструктура“, каза той. По думите му индустриалните паркове са ефективен механизъм за преодоляването на регионалните диспропорции. По процедурата от Плана за възстановяване Министерството е подкрепило 11 индустриални парка в 10 града за 206 млн. лв. 

0 коментара
Коментирай
ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар