На специално заседание снощи сръбското правителство прие решение, с което разпорежда на министерството на отбраната да започне процедура по връщане на задължителната военна служба в страната, отменена през 2011 г., съобщи сръбската телевизия Б92.
Премиерът Милош Вучевич каза, че службата ще има продължителност от 75 дни.
Вчера на церемония в Белград президентът Александър Вучич даде одобрението си на предложението за възстановяване на задължителната военна служба.
„Мисля, че до края на следващата седмица президентът на Сърбия ще бъде поканен като главнокомандващ да присъства на заседание на сръбското правителство, (на което) ще бъде прието предложение за допълнение на закона, с който отменихме задължителната военна служба, и ще я определим на 75 дни“, каза Вучевич.
Той уточни, че намерението е задължителната военна служба да влезе в сила в средата на следващата година.
В момента се уточнява как наборниците, които са завършили технически специалности, да служат в съответните организационни единици на сръбската армия и на министерството на отбраната, които изискват по-специални технически умения.
Освен това Вучевич обяви, че на правителственото заседание е прието решение, което определя действията и мерките, които трябва да бъдат приложени от всички министерства по отношение на правната и социалноикономическата защита на сърбите в Косово, както и на сръбските национални интереси.
„Това е пряко свързано с петте области, за които президентът (Вучич) говори, с възстановяване на ситуацията преди едностранните действия на (косовското) правителство на Албин Курти“.
Вучевич посочи, че създаването на специална прокуратура, която ще преследва извършителите на „криминални действия“, свързани с Косово, е много важно. „Ние искаме да знаем отговорността на всеки, който извършва насилие срещу сърби, срещу сръбско имущество“, каза премиерът на Сърбия.
Той обяви, че в сръбския парламент ще бъде внесено искане да бъдат обявени за невалидни всички актове, които са в противоречие с договореностите между преговарящите страни от „обявяването на т.нар. Косово“, пише БТА.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.