Днес встъпваме в Рождественския пост. Чрез подвига на поста и дълбокото съдържание на богослужебните текстове и песнопения по повод на предстоящия велик празник, светата Църква ни показва, че в нашето ежедневие, изпълнено с множество злободневни теми и проблеми, трябва да оставим свободно място за молитва към Бога, за мислене и действие по Бога. Това казва българският патриарх и Софийски митрополит Даниил в обръщението си за началото на Рождественския пост, публикувано в сайта на Българската патриаршия.
"От момента на Въплъщението на Бог Слово пред човешкия род се откриха нови перспективи. Времето на очакване на обещания в древност Спасител вече се изпълнило. Със Своето раждане по плът и изкупително дело Единородният Син Божий, Господ Иисус Христос, е вече неразлъчно с нас - сега, и винаги, и вовеки. Затова апостолът ни призовава: "Ето сега благоприятно време, ето сега ден на спасение!" (2 Кор. 6:2), отбелязва патриархът, предаде Дарикнюз.
"Нека смирено и бодро встъпим в подвига на поста, като имаме пред очи неговата крайна цел - очистването на сърцето от скверни и суетни мисли, и дела, и единението с Бога в богочовешкото тяло на Църквата. В това отношение нека ни помагат искреното покаяние и изповед, внимателната молитва, въздържанието от зли дела, милостинята към нуждаещите се, приемането с благодарност на светата безкръвна Жертва.
Усърдието и постоянството в тези духовни трудове е сигурният път към благодатното състояние, при което нашите души и тела ще се превърнат в приветливо вместилище и обител на Родилия се, „заради нас човеците и нашето спасение“, Христос Бог! Нека Христовият мир бъде с нас - за лек и спасителен пост! Да се изпълнят небето и земята с Божията слава!", с тези думи отправя своя благослов патриарх Даниил.
Припомняме, че на 15 ноември започва Рождественският пост или постният период преди празника Рождество Христово, съобщи пресслужбата на Българската православна църква - Българска патриаршия (БПЦ-БП).
Според Типика (богослужебния устав) на БПЦ Рождественският пост е втори по своята продължителност след Великия пост. Той е четиридесетдневен и не е така строг като Великия и Богородичния пост, като е подобен на Апостолския (Петровия). В навечерието на поста се отбелязват Рождественски заговезни - с взаимно опрощение и заговяване (консумиране на блажна храна), с разговори и създаване на нагласа за встъпване в предстоящия пост, посветен на славното Христово Рождество.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.