Това е споразумението между Тръмп и Путин! Петте точки, договорени в Рияд, ще променят бъдещето на човечеството! Ето как руснаците и американците ще променят света! 
20 февруари 2025 05:08 Mobile watches 8449 прочита Mobile comments 2 коментара

 
В столицата на Саудитска Арабия Рияд делегациите на САЩ и Русия, водени от държавния секретар на САЩ Марко Рубио и руския външен министър Сергей Лавров, постигнаха споразумение след няколкочасови преговори за по-нататъшно взаимно сътрудничество, както и за усилията за прекратяване на руско-украинската война. 

Ето какво беше договорено в Рияд и какво предстои: 

1. Възстановяване на дипломатическите отношения 
Сергей Лавров каза след разговорите в Рияд, че страните са постигнали споразумение за ускоряване на назначаването на нови посланици. 

Той добави, че висши дипломати от Русия и САЩ скоро ще се срещнат, за да обсъдят „премахването на изкуствените пречки пред работата на американските и руските посолства и други мисии“. 

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио подчерта, че е невъзможно да се постигне мирно споразумение за Украйна без дипломатически ангажимент. 

„Няма да преговарям или да говоря за каквито и да било елементи на прекъсване на нашите дипломатически отношения. „Но краят на конфликта не може да се случи, ако не установим поне някаква нормалност в работата на нашите дипломатически мисии в Москва и Вашингтон“, каза Рубио. 

2. Назначаване на екипи за мирни преговори 
Русия и Съединените щати се споразумяха да сформират работни групи на високо ниво, които да започнат да проучват вариантите за преговори за разрешаване на конфликта. Не е ясно кога отборите ще се срещнат за първи път, но и двете страни казаха, че ще е скоро, предаде Асошиейтед прес. 

Майк Валц, съветник по националната сигурност на Тръмп, каза, че въпросите за територията и гаранциите за сигурност ще бъдат част от разговорите. 

Рубио добави, че екип от експерти ще започне разговори с руската страна за "параметрите как може да изглежда краят на този конфликт". 

Лавров каза, че Москва няма да приеме войски от страни-членки на НАТО, като повтори мнението, че стремежите на Украйна да се присъедини към пакта представляват голям проблем за сигурността. 

„Ние обяснихме, че разполагането на войски от страните от НАТО, дори под знамето на ЕС или като национални сили, няма да промени нищо и че това ще бъде напълно неприемливо за нас“, каза Лавров. 

3. Участие на Украйна и Европа в преговорите 
Нито Украйна, нито европейските страни бяха поканени на срещата в Рияд, но американски официални лица подчертаха, че не планират да ги изключат от мирните преговори, ако те се състоят. 

— Тук никой не е аутсайдер. Разбира се, ще има ангажираност и консултации с Украйна, нашите партньори в Европа и др. „Но в крайна сметка руската страна е от съществено значение за този процес“, каза Рубио. 

Валц добави: „Ако планирате да доведете и двете страни на масата за преговори, трябва да говорите и с двете страни... Ние абсолютно говорим с всички. “ 

Той подчерта, че Тръмп е разговарял с украинския президент Володимир Зеленски миналата седмица веднага след разговора си с Путин и че вицепрезидентът на САЩ Дж. Ванс и Рубио разговаряха със Зеленски в петък в Германия. 

Зеленски обаче беше видимо недоволен от изключването си от срещата и отложи планираното си посещение в Саудитска Арабия, за да избегне всякаква връзка на посещението си с тези преговори. 

4. Работа върху икономически възможности и сътрудничество за геополитически интереси 
Русия и Съединените щати се споразумяха да разгледат възможностите за по-нататъшно геополитическо и икономическо сътрудничество, които биха могли да възникнат след края на конфликта в Украйна. 

Ръководителят на Руския фонд за преки инвестиции Кирил Дмитриев заяви, че САЩ и Русия трябва да развиват съвместни енергийни проекти. 

Рубио добави, че евентуален край на войната в Украйна може да отвори "невероятни възможности" за подобряване на отношенията между САЩ и Русия. 

„Имаме нужда от съвместни проекти, включително в Арктика и други региони“, каза той. 

Ако страните могат да преговарят за прекратяване на конфликта в Украйна, каза Рубио, това може да отвори „невероятни възможности“ за партньорство с руснаците по въпроси, които са добри за света и „да подобри отношенията в дългосрочен план“. 

5. Продължаване на диалога 
Двете страни се съгласиха да продължат диалога и да участват в по-нататъшни преговори. 

Лавров нарече срещата "много полезна" и каза, че Москва ще се опита да назначи специален пратеник възможно най-скоро. 

„Имам всички основания да смятам, че американската страна също разбира нашата позиция“, каза Лавров. 

Рубио каза пред репортери след срещата, че разговорите са "първата стъпка по дълъг и труден път" към прекратяване на войната в Украйна и че делегациите на САЩ и Русия са се споразумели за принципите за диалог по време на разговорите. 

„Всичко можеше да се реши лесно“ 
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че американско-руските преговори в Рияд са били много добри и че след тях той е станал много по-уверен в осъществимостта на споразумение за разрешаване на конфликта в Украйна. 

Тръмп каза, че преговорите са били много добри и че Русия иска да направи нещо, като обясни, че е готов да обмисли изпращането на американски мироопазващи сили в Украйна. 

Той добави, че не е против изпращането на европейски войски в Украйна. Тръмп каза, че е разочарован от позицията на Украйна относно конфликта с Русия. 

Имаха три години да седнат на масата за преговори. „Това можеше да бъде решено много лесно“, припомни Тръмп и добави, че конфликтът в Украйна е можел да бъде решен без загуба на територия, дори със средностатистически преговарящ преди няколко години. 

„Можех да направя сделка за Украйна, която щеше да им даде почти цялата си територия. „Няма да бъдат убити хора и нито един град няма да бъде разрушен“, каза той. 

Американският президент също подкрепи необходимостта от провеждане на избори в Украйна. 

Условията на Путин за мир: 
1. Русия е готова за прекратяване на огъня по всяко време, ако украинската армия напусне Донецката и Луганската народни републики, както и Запорожката и Херсонската области. Към това трябва да се добави района на Курск, който украинците атакуваха през август миналата година. 

2. Украйна трябва да се откаже от влизане в НАТО. 

3. В международните договори новите руски региони трябва да бъдат признати за руска територия. 

4. Всички санкции срещу Русия трябва да бъдат отменени. 

5. Русия не се интересува от замразяване на конфликта, а от дългосрочно решение. 

6. Атаката срещу Украинската православна църква и руския език в Украйна трябва да спре. 

7. Украйна трябва да обяви неутралитет и да се откаже от кандидатурата си за членство в НАТО. 

8. На Украйна ще бъде обещано членство в ЕС до 2030 г. 

9. Европа трябва да поеме отговорността за възстановяването на Украйна след войната. Украйна ще се ангажира да не се опитва да си върне териториите на Донецката и Луганската народни републики, както и Запорожката и Херсонската области с военни средства. Киев няма да признае официално суверенитета на Русия над тези територии. Украйна няма да намалява армията си, а САЩ биха й помогнали да я модернизира. 

10. В Украйна трябва да се проведат избори, които ще позволят на партиите, които се застъпват за сътрудничество с Русия, да участват. 

превод по чужди медии


 
 
 

2 коментара
Коментирай
20.02.2025 09:04 | кремълски комплексар
Няма такива ненормалници!
20.02.2025 15:53 | Ама
Много нагли рашките, че и правила предлагат?!
ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар