Санданчанката д-р Петрова е и здравен консултант към ООН
Д-р Велислава Петрова от Сандански, която е вирусолог в университета в Кеймбридж и здравен консултант към ООН е сред полуфиналистите в конкурса „Най-изявените млади личности на България за 2021“ на TOYP Bulgaria. Д-р Велислава Петрова е номинирана в категория „Иновация в медицината“.
Велислава прави откритие, че вирусът, причиняващ дребната шарка, изтрива имунната памет на човешкия организъм, събирана след всяко заболяване от най-ранно детство, и така той увеличава риска от заболяване от други вирусни инфекции - включително такива, от които човек е преболедувал или срещу които е бил имунизиран, полаган основата за редица други изследвания в тази област.
Велислава започва докторантура с цел да се занимава и изучава имунната система. В този период се появява и технология за разчитане на гените, които произвеждат антитела.
Първите 2 години работи върху разработването на метод, с който да се разчитат гените на всички антитела по едно и също време. Патентова го и малко по-късно започва работа заедно с научна група от Холандия. Събират проби от деца, които не се ваксинират, тъй като са от определено религиозно общество.
Интересуват се дали може да се приложи метода, който тя е разработила върху тези проби, за да разберат какво се случва с имунната система и да намерят отговор на въпроса, който от много години стои в имунологията – защо точно морбили предизвиква увеличен брой на вторични заболявания.
Механизъм, който наблюдават за първи път, използвайки генетична технология, която им позволява да изследват имунната система много детайлно, се състои в следното: имунната система притежава не само памет, но и нови имунни клетки, които постоянно се произвеждат и дават възможност да се разпознаят нови инфекции, които не са виждани преди това.
Вирусът на морбили оказва ефект и върху тази част от имунната система и прави „наивните“ имунни клетки подобни на бебе, това значи, че възможността им да разпознават нови патогени е по-ограничена. Именно затова този статус наричат бебешки. Не само премахва паметта за познати заболявания, но и ограничава възможността да разпознаваме нови.
Правят тестовете върху вид белка и установяват, че когато се даде ваксина за грип и след това се зарази с морбили, всъщност губи имунитета си за грип. Така директно тестват какво се случва с имунитета към други заболявания. Така частично доказват, че вирусът на дребната шарка изтрива имунната памет.
М. Иванов
Pafkata djumev taka i ne se nauchi da pishe gramotno kakto i kolegite mu s 8mi klas...
Da vi se sera v ustite pafki mafki negramotni psevdo mediiki
Всъщност нали знаеш къде е мястото на плъхове като теб, точно така-в каналите и дупките.
Огледай се около теб, все има кой да го яде:) :) :)
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.