Хипогликемия: Какви са симптомите и как можете да я предотвратите
08 септември 2022 00:55 Mobile watches 3542 прочита Mobile comments 0 коментара

Организмът използва глюкозата като енергиен източник, необходим за оцеляването му и за правилното функциониране на мозъка. Нормалните нива на глюкоза в кръвта са 70-110 mg/dl.

Терминът хипогликемия се отнася до състояние, при което нивата на глюкоза, т.е. на кръвната захар, спадат под нормалното.

Какви са причините за хипогликемията

Според Панхеленската асоциация за борба с младежкия диабет (PEAND) хипогликемията е един от най-често срещаните проблеми при ежедневното управление и лечение на захарния диабет.

Основните причини са:

- Приемане на недостатъчно количество въглехидрати в основните или междинните хранения, забавяне на приема на тези хранения или пропускането им,

- Интензивни, непланирани физически упражнения или дейности,

- Предозиране на инсулин или антидиабетни таблетки,

- Прекомерна консумация на алкохол.

Какви са симптомите на хипогликемията

Първоначалните симптоми на хипогликемията, които обикновено се появяват, когато нивото на глюкозата в кръвта спадне под 60 mg/dl, могат да бъдат един или повече от следните:

- Тахикардия

- Хипогликемия или хипогликемия

- Силен глад

- Замайване

- Треперене

- Слабост и умора

- Изтръпване около устата

- Болка в корема

- Главоболие

- Лошо настроение

- Неспособност за концентрация

Въпреки това възприемането на симптомите на хипогликемия е различно при отделните хора. Дори при един и същи човек тя може да бъде различна в зависимост от това колко е намаляла кръвната глюкоза или дали човекът има диабет от няколко години. Ако е налице и диабетна невропатия, възприемането на симптомите може напълно да отсъства. Хипогликемия без симптоми може да настъпи и през нощта и се характеризира с главоболие на сутринта. В този случай трябва да се обърнете към Вашия лекар, защото може да се наложи да намалите дозата на инсулина или антидиабетните таблетки.

Как да предотвратим хипогликемията

Хипогликемията може да бъде предотвратена:

- Приемане на правилната доза инсулин или антидиабетни таблетки и евентуално коригиране на дозата след остри състояния като инфекция или операция.

- Чрез правилно разпределение на храненията през 24-часовия период, без да се пропускат основни или междинни хранения.

- Избягване на прекомерна консумация на алкохол.

- Чрез намаляване на дозата на инсулина или антидиабетните таблетки или дори чрез прием на малко количество храна преди интензивни физически упражнения или дейност, която не е част от ежедневния график.

- Винаги носете със себе си няколко кубчета захар, глюкозни таблетки или бонбони.

Може ли да се избегне хипогликемията?

Може би не напълно, тъй като искате и се нуждаете от правилен контрол на диабета си и от това кръвната ви захар да не надвишава нормата, но ако откриете причината, можете значително да намалите честотата и тежестта му.

Лечение на хипогликемия

Най-доброто лечение на хипогликемията е превенцията. Ако все пак се появи хипогликемия, първоначалните симптоми трябва да се разпознаят бързо и да се лекуват бързо и ефективно.

Помощта на приятели, роднини и учители и/или колеги може да бъде от съществено значение. Следователно те трябва да бъдат информирани, за да знаят какво да правят в зависимост от тежестта на хипогликемията.

Източник: диабет.бг

0 коментара
Коментирай
ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар