Испанците са категорични: Целувка по ръката без съгласие е сексуално посегателство 
01 април 2026 06:09 Mobile watches 1236 прочита Mobile comments 1 коментар

 
Върховният съд на Испания постанови, че физическият контакт от сексуален характер без съгласие, включително нежелана целувка по ръката, представлява престъпление сексуално посегателство, а не тормоз. 

Решението е взето по дело, свързано с инцидент от януари 2023 г. на автобусна спирка в квартал Алкобендас в Мадрид, при който мъж е хванал ръката на жена, целунал я е без нейно съгласие и се е опитал да я убеди да тръгне с него, като ѝ е предложил пари. Той е направил това публично, без заплахи или физическо сплашване, а по-долна инстанция го е признала за виновен в сексуално посегателство и му е наложила глоба, съобщи испанският портал Euro Weekly News. 


Подсъдимият е подал жалба, в която твърди, че поведението му следва да се квалифицира като уличен тормоз със сексуален елемент, а не като сексуално посегателство, и че тъй като не е имало насилие или сплашване, инцидентът не отговаря на изискванията за престъпление от сексуален характер. 

Въпреки това, както се съобщава, Върховният съд отхвърли този аргумент и поясни, че всеки нежелан физически контакт, при който няма съгласие, представлява сексуално посегателство, отбелязвайки, че актът на целуване, дори без употреба на сила, нарушава сексуалната свобода и автономност на жертвата. 

Сексуалното посегателство включва физически контакт от сексуален характер без съгласие, дори ако е в по-малка степен и носи по-тежки правни последици, и това разграничение пояснява кога деянието трябва да се третира като престъпление, а не като неподходящо социално поведение. 


В този случай съдът потвърди глобата на по-долната инстанция в размер на над 1500 евро, като подчерта, че правната защита се прилага за всички актове на нежелан сексуален контакт. 

Както беше посочено, правното разграничение между тормоз и нападение позволява на властите да предприемат действия, когато се прекрачват личните граници, дори на обществени места като улици или спирки на обществения транспорт. 

 
 

02.04.2026 10:00 | само питам...
А целувката на минджата не е секс посегателство, нали?
ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар