


Китайски лекари са трансплантирали черен дроб на свиня в човешки реципиент за първи път в света, съобщиха изследователи от болницата Xiying на Военномедицинския университет на ВВС в Сиан, северозападен Китай.
Лекарите от болницата Xiying на Военномедицинския университет на военновъздушните сили казаха, че са извършили две трансплантации на генетично модифицирани свински черен дроб на хора с мозъчна смърт и тази седмица обявиха подробности за трансплантация от 2024 г. Трансплантацията, чиито резултати вече са обявени, беше извършена миналия март на човек в състояние на мозъчна смърт и човешкото тяло функционираше без признаци на повторно възпаление за период от 10 години. В новопубликувания случай изследователите спряха експеримента след 10 дни по искане на семейството.
Това изследване представлява значителна стъпка в търсенето на алтернативи на човешки органи, тъй като има голяма нужда от трансплантации.
„Това е голямо постижение. Работата с черния дроб е толкова трудна. Всички знаем, че чернодробната функция е толкова сложна“, каза д-р Лин Уанг, съавтор на изследването, публикувано в сряда в списание Nature.
Д-р Уанг и неговите колеги бяха първите в Китай, които успешно трансплантираха черен дроб на свиня в маймуна през 2013 г., която оцеля 14 дни. Екипът също обяви, че е трансплантирал свинско сърце, бъбрек, роговица, кожа и кост на маймуна.
Д-р Уанг също така разкри, че екипът му наскоро е трансплантирал бъбрек на прасе на човек и че пациентът трябва да е достатъчно здрав, за да се прибере скоро у дома. Подробности по случая все още не се съобщават.
За да подобрят съвместимостта на свинския черен дроб с човешкото тяло за целите на трансплантацията, учените модифицираха шест гена. Констатациите показват, че такъв модифициран черен дроб може да функционира в човешкото тяло, но са необходими допълнителни изследвания за дългосрочни резултати, се казва в проучването.
Това изследване открива нови перспективи в лечението на чернодробните заболявания. Въпреки че предишни експерименти с трансплантации на бъбрек и сърце на прасе са били успешни, чернодробната трансплантация представлява по-голямо предизвикателство поради сложните функции на черния дроб в човешкото тяло. Генетичните модификации на свинския черен дроб са подобрили тяхната съвместимост с човешкото тяло и изследователите смятат, че свинският черен дроб може да служи като временна алтернатива, докато пациентите чакат човешки донори.
Рафаел Матесан, основател на Испанската национална организация по трансплантации, каза, че „това е първият случай на трансплантация на генетично модифициран свински черен дроб в тялото на човек в мозъчна смърт в света“.
Това изследване отваря нови врати за лечение на хора с остра чернодробна недостатъчност, но все още е необходимо време, за да се постигне пълен успех в тази област.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.