


Microsoft представи новата си система, базирана на изкуствен интелект, която уж може да диагностицира заболявания четири пъти по-точно от човешките лекари. Компанията я нарича „истинска стъпка към медицински суперинтелект“, който според нея ще промени начина, по който подхождаме към здравеопазването.
В експеримента системата, наречена „MAI-DxO“ (Medical AI Diagnostic Orchestrator), постигна 80% точност при поставяне на диагнози, в сравнение с едва 20% за лекарите. Освен това, изкуственият интелект намали разходите с 20%, като избра по-евтини тестове и процедури.
„Тази оркестрация на множество агенти, работещи заедно в стил верижен дебат, е точно това, което ни доближава до медицинския суперинтелект“, каза Мустафа Сюлейман, директор на отдела за изкуствен интелект на Microsoft.
Екипът на Microsoft използва 304 клинични случая от New England Journal of Medicine, за да създаде тест, наречен „Sequential Diagnosis Benchmark“. Модел на голям език (LLM) разделя случаите на стъпки, които истински лекар би следвал, за да постави диагноза.
След това изследователите изградили системата „MAI-DxO“, която комбинира няколко водещи модела на изкуствен интелект – включително „OpenAI GPT“, „Google Gemini“, „Anthropic Claude“, „Meta Llama“ и „xAI Grok“ – в симулация на екип от медицински експерти.
Как работи това ново поколение медицински „интелектуален интелект“?
Microsoft все още не е решила дали да комерсиализира технологията, но обмисля интегрирането ѝ в търсачката Bing, за да помогне на потребителите да поставят потенциални диагнози. Възможно е също така да се разработят инструменти, които ще помогнат на лекарите да подобрят или автоматизират грижите за пациентите.
„През следващите няколко години ще видите все повече усилия за тестване на тези системи в реални условия“, казва Сюлейман.
Това е най-новият проект от нарастващ набор от изследвания, показващи, че изкуственият интелект може успешно да диагностицира заболявания. През последните години както Microsoft, така и Google публикуваха статии, демонстриращи, че моделите с големи езици могат да поставят точни диагнози, ако имат достъп до медицински досиета.
Изследването на Microsoft се различава от предишните именно защото по-точно имитира начина, по който мисли истинският лекар - чрез анализ на симптомите, назначаване на тестове и оценка на резултатите, докато се стигне до диагноза.
Революция в разходите за здравеопазване
Проектът също така предполага, че изкуственият интелект би могъл значително да помогне за намаляване на разходите за здравеопазване – въпрос от особено значение в Съединените щати.
„Нашият модел е не само изключително точен при поставянето на диагноза, но го прави и по много рентабилен начин“, казва Доминик Кинг, вицепрезидент на Microsoft и част от екипа на проекта.
„Това е наистина вълнуващо“, каза Дейвид Зонтаг, учен от MIT и съосновател на Layer Health, стартираща компания, която разработва инструменти за медицински изкуствен интелект. Той каза, че проучването е значимо не само защото имитира работата на лекарите, но и защото внимателно разглежда методологичните слабости, открити в други проучвания.
Зонтаг обаче предупреждава, че трябва да се внимава със заключенията, тъй като лекарите в проучването не са използвали никакви помощни инструменти – което не е реалистично отражение на ежедневната клинична практика.
„Това е впечатляващо изследване, защото се занимава с изключително сложни диагностични случаи“, казва д-р Ерик Топол от Изследователския институт „Скрипс“. Той добавя, че демонстрирането на това, че изкуственият интелект може да намали разходите за здравеопазване, е наистина ново.
Както Топол, така и Зонтаг са съгласни, че следващата ключова стъпка преди широкото внедряване е клинично изпитване, което сравнява резултатите от „MAI-DxO“ с тези на истински лекари в реални условия.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.