Руснаците имат нова убийствена ракета „Франкенщайн“: Правят я с части от AliExpress 
15 май 2025 06:22 Mobile watches 1838 прочита Mobile comments 0 коментара

 
 
От седмици нова руска ракета измъчва Украйна. Беше бърз, смъртоносен и неузнаваем, докато украинското военно разузнаване (HUR) не го идентифицира като „S8000 Banderol“. Името се превежда като „малка опаковка“ и представлява лека и евтина крилата ракета, която достига скорост от приблизително 640 километра в час и може да поразява цели на разстояния над 480 км. 


Експертите също така установиха, че това е своеобразно творение на „Франкенщайн“, съставено от компоненти, закупени от чужбина, което е явно нарушение на международните санкции. Киев твърди, че става въпрос за прецизно конструирано оръжие, носещо 115-килограмова бойна глава, и че вече е било използвано при смъртоносни атаки в Южна Украйна, докато неофициални съобщения твърдят, че Одеса и Николаев са били атакувани с тази ракета от февруари насам. 


Особеното е, че тази ракета се изстрелва от големи руски дронове „Орион“, което означава, че Русия не е нужно да рискува с тактически самолети, а благодарение на обхвата си, тя може да поразява цели дълбоко зад вражеските линии. В бъдеще ракетата ще бъде изстрелвана от ударни хеликоптери Ми-28, съобщава The Telegraph. 

Двигателят се предлага в AliExpress за 12 000 паунда. 
Военният анализатор и бивш индийски военен пилот Виджайндер Такур заяви, че Русия изглежда е произвела „плашеща оръжейна система“, която би могла да даде на руските сили „значително предимство на бойното поле“. Това също представлява важен етап за Русия – способността да произвежда евтина ракета, подходяща за масово производство. 

Например, неговият реактивен двигател SW800Pro, произведен от китайската компания Swiwin, се продава чрез онлайн платформи като китайските Ali Express и Alibaba за около 12 000 британски паунда. Но китайските части са само началото. 


След демонтирането на свалените ракети „Бандерол“, украинското разузнаване откри над 20 компонента, произхождащи от 30 различни компании, включително такива от САЩ, Швейцария, Япония, Австралия и Южна Корея. Откритието показва до каква степен чуждестранните технологии, често получени от държави, подкрепящи Киев, заобикалят санкциите и се превръщат в оръжия, използвани срещу Украйна. 

Русия не е потвърдила официално спецификациите или оперативното състояние на ракетата „Бандерол“, а разработката ѝ се пазеше в тайна доскоро. През февруари Москва обяви първия „успешен тест на нов безпилотен летателен апарат“, но не предостави никакви технически подробности. 

Медведев беше впечатлен по време на инспекцията 
Украински източници от отбраната подозираха, че става въпрос за „Бандерол“ и скоро след това започнаха да се разпространяват съобщения за неизвестно оръжие, ударило Украйна. В края на април Дмитрий Медведев, заместник-председател на руския Съвет за сигурност, отиде да инспектира секретни оръжия дълбоко в южна Русия. Той кимна, изглеждайки впечатлен, докато служителите му показваха различните елементи на дизайна. 

Ракетата С8000 е разработена от руската компания „Кронщат Груп“, която е под санкции и е най-известна с производството на дрона „Орион“. Ракетата изглежда много наподобява американската съвместна противоракета клас „въздух-земя“ (JASSM), ключова част от американския капацитет за удари с голям обсег и проектирана да атакува добре защитени цели, без да навлиза във вражеското въздушно пространство. 


Новата руска ракета може да изпълнява по-резки маневри от традиционните руски ракети, а според украинската HUR, тя разполага и с технология за избягване на радари и системи за електронна защита от заглушаване. Ако „Бандерол“ наистина притежава възможностите, обявени от Украйна, това би могло да отбележи появата на ново поколение прецизни и евтини ракети, които представляват значителен риск за Украйна. 

Зависимостта на Русия от чуждестранни компоненти обаче сочи към огромна „вратичка в санкциите“, която позволява на Русия да заобикаля западните санкции чрез сложни вериги за доставки през трети страни, включително Китай, Турция, ОАЕ и съседни бивши съветски републики. 

Русия е зависима от чуждестранни компоненти 
„Руските оръжия зависят от чуждестранни компоненти“, пише HUR в доклад за Бандерол: „Без тях Русия не може да продължи да окупира и убива. “ Според съобщенията, „Бандерол“ съдържа американско устройство за проследяване на движението, микроконтролер от Швейцария, австралийски модул за обмен на данни, батерийна система от Япония и серво задвижване от Южна Корея. 

HUR определи мрежата Chip and DIP, един от най-големите руски дистрибутори на електронни компоненти, като ключов доставчик на много чуждестранни части. Тази компания е под санкции от САЩ и Украйна, но не и от ЕС, Обединеното кралство, Япония или Австралия. 

Едно от големите предимства на ракетата „Бандерол“ е ниската ѝ цена, каза Джон Харди, експерт по оръжия и заместник-директор на програмата за Русия във Фондацията за защита на демокрациите. 


„Основната цел е да се увеличи обхватът на атака на Русия и способността ѝ да изстрелва повече ракети. Украйна е много успешна в свалянето на руски ракети, но колкото повече Русия може да изстреля, толкова по-голям е шансът някои да преминат, което ще принуди Украйна да използва ограничения си запас от противоракетни ракети“, каза Харди пред The ​​Telegraph. 

Според доклад от 2022 г., публикуван от базирания в Лондон Кралски институт за обединени служби, в руски оръжия, открити в Украйна, са открити над 450 чуждестранни компонента, 318 от които са произведени в Съединените щати. 

Почти невъзможно е да се попречи на Русия да купува части. 
„Дори днес виждаме същата картина, често едни и същи виновници“, каза Мария Шагина, старши изследовател по санкциите в Международния институт за стратегически изследвания. Русия едновременно нарушава санкциите и се възползва от техните вратички. „Всичко се свежда до заобикаляне чрез посредници и трети държави“, обясни Шагина, добавяйки, че технологиите са много по-трудни за проследяване от финансовите транзакции. 


Ключовият проблем, каза тя, е „лошото прилагане на западните санкции и производителите трябва да провеждат по-добра проверка на купувачите. Те не задават въпросите, които би трябвало. „А що се отнася до частите, налични на пазара, е почти невъзможно да се попречи на Русия да ги закупи. “ „Никой не може да спре всички мрежи за снабдяване и всички начини за заобикаляне“, заключи Шагина. 

 

 
 

0 коментара
Коментирай
ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар