_230521.jpeg)


След втората вълна от необичайно високи температури, които обхванаха голяма част от континентална Европа през последните седмици, предстои драматична промяна във времето, съобщава Severe Weather Europe (SWE).
Много държави и стотици метеорологични станции счупиха рекорди за най-високи температури за юни, а на някои места и за юли. Горещата вълна беше с исторически размери.
„Топлинният купол“, който е задържал изключително топъл въздух, най-накрая отслабва и се очаква да се срути след уикенда. Усилването на антициклона над Северния Атлантик води до настъпление на студен фронт от север към Централна Европа, носещ значително по-студени въздушни маси от началото на следващата седмица.
Силна буря идва към Европа
Това ще предизвика силен контраст в температурата и налягането между студената вълна от север и отслабения топлинен купол на юг. С усилени силни ветрове (струйни течения), които ще насърчат вертикалното движение на въздуха, се очакват широко разпространени и силни гръмотевични бури от събота до вторник, съобщава хърватският "Index".
Промяната ще бъде силно изразена през уикенда и началото на следващата седмица благодарение на високопланински хребет над Северния Атлантик. Това ще позволи дълбоко проникване на студен въздух от север в Централна Европа и Средиземноморието.
Такава ситуация възниква, когато мощен антициклон над Европа се срине и бъде заменен от област с ниско налягане, която обикновено носи силни бури и освежаване.
В понеделник се очаква силна антициклонична активност над Азорските острови, докато над Северна и Централна Европа ще се образува голяма система от ниско налягане. Останките от горещата вълна ще се преместят към Източна Европа и Черноморския регион.
Драстично понижение на температурите
Според "SWE", температурната разлика между настоящите екстремни стойности и прогнозираните за понеделник и вторник ще бъде наистина рязка. Докато вчера и днес температурите бяха с 10 – 12°C над средните, във вторник се очаква да бъдат с 6 – 10°C под нормалните – което означава разлика от почти 20°C за кратко време.
Тъй като студеният фронт продължава да се движи на изток около сряда, температурите ще се повишат отново до 20-те и 30-те градуса по Фаренхайт, благодарение на завръщащия се топъл въздух от югозападна Европа.
"SWE" също предупреждава за възможни торнада
Комбинацията от силна нестабилност и интензивни ветрове на горните етажи ще създаде условия за силни бури, които биха могли да донесат:
• голям град
• силни ветрове
• обилни валежи
• торнадо
В неделя се прогнозират силни гръмотевични бури от Швейцария до Австрия и Северна Италия, докато в понеделник и вторник бурята ще се разпространи в цяла Италия, Словения и Северна Хърватия.
Тази многодневна буря ще донесе значителни количества валежи в Централна Европа, особено в Алпийския регион – от Швейцария и Австрия до Северна Италия, Словения и Северна Хърватия.
Локално може да паднат от 100 до 200 мм дъжд, особено ако се развият бури с последователни бури. Следователно съществува повишен риск от наводнения и свлачища. Количеството дъжд обаче ще бъде неравномерно, тъй като бурята ще бъде широка, но локализирана.
Нова гореща вълна в средата на юли
Вероятността от нова гореща вълна в средата на юли 2025 г. се увеличава.
Очаква се тази промяна във времето да отслабне до средата на следващата седмица, а глобалните модели вече прогнозират завръщане на високи температури в континентална Европа.
Въпреки че това е прогноза десет дни предварително, моделите показват създаването на нов „топлинен купол“ след 10 юли, който би могъл да донесе температури от 35 - 40°C в много региони - с отклонения от над 10°C от нормалните за този период.
Все още е твърде рано да се оцени кои региони ще бъдат най-засегнати и колко интензивна ще бъде новата гореща вълна.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.