Зимбабве позволи масов лов на слонове, за да нахрани гражданите си, гладуващи в най-лошата суша от десетилетия.
Тинаше Фараво, говорител на Службата за паркове и дивата природа на Зимбабве, каза пред CNN, че се планира да бъдат убити 200 слона, тъй като почти половината от населението на страната е изправено пред риск от остър глад.
Този ход следва решението в Намибия да убие слонове и други диви животни, за да облекчи недостига на храна, причинен от продължителна суша. Стрелбите предизвикаха критики от активисти за правата на животните и природозащитници.
„Зимбабве е дом на повече от 84 000 слона, което е приблизително двойно повече от „капацитета от 45 000“, казва Фараво. Тя добави пред "CNN", че снимките ще започнат, когато компетентните органи приключат необходимата документация.
Популацията на слонове в Зимбабве е втората по големина в света, изпреварвана само от Ботсвана.
Министърът на околната среда Ситембисо Ниони каза пред парламентаристите миналата седмица, че „Зимбабве има повече слонове, отколкото са ни необходими, и повече слонове, отколкото нашите гори могат да поберат“.
Свръхпопулацията на слоновете „причинява липса на ресурси“ за тяхното оцеляване, подклаждайки конфликта между хората и дивите животни в страната.
„Разговаряме с Управлението за паркове и дивата природа на Зимбабве и някои общности да направят това, което Намибия направи, за да можем да преброим слоновете и да мобилизираме жените може би да изсушат месото и да го опаковат, за да сме сигурни, че то ще стигне до някои общности, които се нуждаят от протеини“, каза Ниони.
„Когато има свръхпопулация на диви животни в определен парк, те ще се опитат да излязат извън парка, за да търсят други ресурси като вода или листа. Когато това се случи, те ще влязат в контакт с хората и ще започнат конфликти“.
Миналия месец Намибия разреши убиването на 700 диви животни, включително слонове, и тяхното месо ще бъде раздадено на хора, изправени пред недостиг на храна.
Повече от 150 животни вече са убити, съобщи Министерството на околната среда, горите и туризма на Намибия.
Зимбабве и Намибия са само две от многото страни в Южна Африка, страдащи от тежка суша, причинена от Ел Ниньо – естествен климатичен модел, който доведе до много малко валежи в региона от началото на годината. Страните също са податливи на суши, които се влошават от изменението на климата.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.