Практиката е всяка последна събота и неделя на октомври часовникът да се премества към зимно часово време, като този въпрос е уреден в Закона за часовото време. Преместването на часовника се извършва два пъти годишно - през март и през октомври.
Загубата на един час следобедна светлина причинява или задълбочава депресията при уязвимите индивиди. Всеки, който вече е депресиран, може да изпита влошаващи се симптоми поради това. В началото на ноември започва да се проявява и сезонното разстройство на настроението, популярно като зимна депресия.
Предполага се, че увеличаването на скоростта на депресия е следствие от внезапното ускоряване на здрача в резултат на връщането към зимното часово време, както и общото скъсяване на деня по това време на годината. Поради по-краткия ден, т. е. по-малкото светъл ден, някои може да изпитат симптоми като липса на енергия, летаргия, повишен апетит, нарушения на съня, повишено желание за сладко и намалена сексуална активност.
Тъй като има по-малко слънце, е необходимо да се балансира диетата. Менюто трябва да включва храни, богати на витамин D, като риба, телешки черен дроб, яйчен жълтък, сирене и млечни продукти, някои видове гъби и мая.
Проучванията показват, че движението на стрелките на часовника нарушава денонощния ритъм в човешкия ритъм. И също така движението на часовника отразява както настроението, така и нивото на енергия.
Денонощният (циркадианният) ритъм е биологичен ритъм в човешкото тяло, който регулира множество неврохуморални процеси в мозъка и по този начин контролира и хармонизира деня, нощта и редица други функции на всички най-важни органи в тялото. Повторението на ежедневните модели на активност е много важно за циркадния ритъм и за да се чувства човек добре, този ритъм трябва да е стабилен.
Някои изследвания казват, че този циркаден ритъм не трябва да се нарушава, това е нашият биологичен часовник, който разпознава точно кога какво да правим, колко да спим, колко време е необходимо за всички биологични процеси и възстановителни процеси, които са необходими за съня и които се случват докато спим, да бъдат извършени. Разбира се, когато го спреш по "насилствен" начин, тогава не е добре за организма.
Поради по-късите дни и липсата на дневна светлина е възможно някои по-чувствителни хора да се чувстват уморени, отпаднали, със засилен апетит, нарушения на съня и повишено желание за консумация на сладко.
Всяка промяна или смущение в естествения ни цикъл също може да причини намалена производителност и загуба на интерес към работата. През този период често ставаме по-податливи на болести и сме по-уморени.
Винаги, когато времето се промени, това оказва влияние върху нашия организъм, тъй като естественият часовник на тялото ни не се настройва веднага към смяната на часовника.
Тъй като биологичният часовник се нуждае от време, за да се настрои към „разстроения будилник“, не бива да се учудвате, че в деня след преместването на часовника ще почувствате силна умора, сънливост и дори сърдечни проблеми при възрастните хора.
По данни на Световната здравна организация (СЗО) в периода, в който се движи отброяването на времето, хората са най-чувствителни и най-податливи на депресия. Тогава нарушенията на съня са най-силно изразени и се увеличават пациентите с повишено кръвно налягане, дори инфаркти и инсулти. Една от причините, поради които хората преживяват стресиращо промяната в отброяването на времето, е фактът, че често не разбират защо тя изобщо се променя и как се е случила.
Смяната на часовника влияе на вътрешния часовник и може да наруши хормоналната картина, което от своя страна да причини редица проблеми като мигрена, нервност и депресия и хронична умора.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.