Днес инж. Ахмед Мерчев показа прототипа си на електрическа хиперкола "Алиено" на площада в село Слащен, община Сатовча
Ахмед проектирал и изработил спортния едноместен автомобил сам, в завода, който изгради в съседното село Туховища.
На зрелищното събитие, да видят автомобила. присъстваха да видят автомобила хиляди жители на Слащен и съседните села, както и любопитни хора от страната са на площада и след концерта на „Дийп Зоун Проджект“.
Хиперколата, която е едноместна, е проектирана с 5221 конски сили и да развива максимална скорост от над 500 км/ч. Инж. Мерчев споделя, че това, което представя в момента е нещо като работно муле, което ще използва за тестове“,разказа Ахмед Мерчев.
Оригиналната кола ще се зарежда с 4 електромотора. Цената на един такъв болид се очаква да е между 2 и 4 млн. евро. В екипа на Мерчев са двайсетина души, част от които са от други градове, а на място във фабриката в Туховища има десетина мъже от района. Финансира проекта основно със собствени средства, но във фирмата има и няколко съдружници, които са приели идеята му за създаване на хиперавтомобил.Мерчев се е занимавал с роботика и електроника в София.
Началото на проекта инженерът поставя през 2015 година, когато той иска да си купи бърза спортна кола, но не открива модел, който да отговаря на неговите критерии. Затова решава сам да създаде собствен автомобил. Така започва неговата история, която за мнозина скептици звучи наивно, но не и за младия изобретател. Съвсем скоро, през септември, той ще представи своя първи прототип на хиперавтомобил. Ахмед купува преди 5-6 години старата гранична застава в съседното село Туховища, която превръща в модерна фабрика за автомобилостроене.
„През 2015 година останалите ми бизнеси - аз се занимавам професионално с роботика и електроника, се развиваха доста добре и се бяха разраснали вече. Започнах да обмислям да си купя спортна кола за себе си и да проучвам какви варианти има на пазара. Фен съм на „Ламборгини“ и търсех кола, която да бъде с дизайна на тази марка, но с електрическо задвижване.
Причината за това бе, че съм фен на електрическото задвижване и се оказа, че такава кола не се предлага на пазара. И така се роди идеята“, разказва вдъхновеният инженер от село Слащен, който има партньори на мащабния и невиждан у нас проект в София и Пловдив. Първоначално мислел да направи една електрическа кола за себе си, но след това идеята прераснала в цял бранд за електрически коли. Така се ражда „Алиено“ - от идеята да направи бърза спортна кола с електрическо задвижване.
Според него „Алиено“ е портал към бъдещето, тъй като създава най-върховите технологии, които ще станат масово производство след 10-15 години. Базовите технологии, които са при колата, като електромотори, контролери за тях, батерия, системата, която управлява батерията, олекотеното и здраво шаси, активната аеродинамика, която си променя формата, всичко това е част от процеса.
Но това, което казва в статията е несериозно, глупаво и показва че човека има нужда от лечение. Дано се оправи!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.