Цената на доматите: Фермер от Струмяни ги продава за 80 стотинки, а магазинът - по 5 лева
11 февруари 2025 00:38 Mobile watches 22239 прочита Mobile comments 9 коментара

Цените на храните в България продължават да растат, но малко хора се замислят какво стои зад крайната цена на продуктите в магазините. Пътят на един килограм домати от нивата до рафта в София показва сложна мрежа от прекупвачи, които оскъпяват стоката многократно.

Борислав Дамянов от село Струмяни, Благоевградско, отглежда зеленчуци в оранжерията си – домати, марули, лук и картофи. Грижата за доматите отнема седем месеца, но когато Борислав ги продава, получава само 80 стотинки за килограм. В същото време крайната цена в голяма българска търговска верига достига 4,99 лв.

"Доматът тръгва от тук за 80 стотинки без ДДС. В магазина струва 5 лева. Значи някой печели четири пъти повече от мен", коментира той пред bTV.

Оказва се, че докато доматът измине 140 километра до София, той сменя собствеността си пет пъти – от производителя през няколко прекупвачи до магазина.

Дългата верига на доставка е основен фактор за високите цени на храните у нас. Докато в други европейски страни фермерите обединяват усилия в кооперативи, които преговарят директно с веригите, в България това почти не се случва. Вместо това пътят на продукцията включва няколко посредника:

Регионален прекупвач – купува малки количества от различни фермери и ги препродава на по-голям търговец.

Голям търговец – договаря се с големите вериги и осигурява нужните обеми.

Търговска верига – определя крайната цена за потребителя.

Потребител – купува продукта на значително по-висока цена.

"Всеки по веригата добавя надценка и в крайна сметка плащаме много повече", казва Борислав.

Докато в България цените на храните растат, в страни като Полша, Гърция и Испания те са по-достъпни. Основната разлика е в добре развитите кооперативи, които обединяват фермерите и преговарят директно с търговските вериги.

Бившият министър на земеделието Явор Гечев признава, че липсата на кооперативи в България създава условия за прекупвачи и увеличава вноса.

"Веригите не са единствените виновници. Малките производители просто нямат шанс да влязат директно в магазините, защото нямат големи количества. В България няма коопериране, няма адекватна политика", коментира той.

Още един проблем в сектора е свързан с отчетността. Фермерите са принудени да издават фиктивни фактури за продукция, която не съществува, за да получат субсидии. Според Борислав Дамянов за един декар домати той трябва да докаже продажба на 17 200 кг продукция – количество, което е трудно постижимо.

В допълнение, липсата на държавна подкрепа за напояването и усложнената бюрокрация затрудняват още повече земеделците.

"Държавата не ни помага. Напротив – проверките само ни пречат. Наскоро БАБХ установи, че имам котка във фермата и това е проблем. А мишките не са проблем?", възмущава се Борислав.

Българските власти обсъждат механизми за контрол на цените, но според фермерите това няма да доведе до по-евтини продукти.

"Цените няма да паднат, защото производителите намаляват. Ако стане война като в Украйна, ние ще се избием за храна – не произвеждаме нищо", предупреждава Борислав.

Докато държавата не създаде условия за развитие на земеделието и коопериране на фермерите, цените в магазините ще продължат да растат, а българските производители ще изчезват.

9 коментара
Коментирай
11.02.2025 09:54 | aza
Европейският съюз пречи с правилата си на всяко наше производство, което пречене нарича свободен пазар и равенство на конкурентите, а без конкуренция щели сме да гладуваме. А и сега чиниите са празни, но правила има и ще има още по-сложни, скъпи производители!
11.02.2025 10:13 | ...
Кауфландите се научиха да вдигат цените на всичко, защото никой не протестира и явно българинът е съгласен.
11.02.2025 10:58 | 555
щото не работят институциите иначе глоба за картел и за подвеждащи реклами пускат постоянно
11.02.2025 11:20 | ПИНКО
ИСТИНАТА Е ЛЧЕ НЯМА ПРОИЗВОДСТВО ЗАЩОТО НЯМА ЗАКОНИ КОИТО ДА СТИМУЛИРАТ ПРОИЗВОДСТВОТО КАТО ЦЯЛО. АКО ИМА НЯКАКВА ПРОВЕРАКА ОТ НАП ДВСК ДАНС ТЕ ВСИЧКИ ПЪРВО ОТИВАТ В ПРОИЗВОДСТВАТА И ВСЕКИ ПОЧВА С ИЗИСКВАНИЯ, ТРУДОВИЯ ДОГОВОР НЯМА ЗАПЕТАЯ ЪГЛИТЕ НА ЦЕХА ТРЯБВА ДА СА ОБЛИ, ВИНТАЛАЦИЯТА С ПРАВИ ТРЪБИ, НА ПОДА ИМА ВОДА И РЕД ДРУГИ ПРОБЛЕМИ КОИТО СА НОРМАЛИ В ЕДИН РАБОТЕЩ ЦЕХ.....
11.02.2025 12:44 | Mentor
Ами пич, що не си наемеш магазин или сегрия в Сф или другаде, плати на продавач, търси стока, транспортирай и т. н., и тогава да видим какъв етикет ще сложиш на доматите.
11.02.2025 12:53 | !!!!!
Ха, ха, ха, според неграмотните "журналисти" ФЕРМЕР продава домати / зеленчуци/, а ЗЕМЕДЕЛЕЦА може би продава мляко и млечни продукти, и животни!?
11.02.2025 12:59 | !!!!!
Mentor, до цената ще сложи етикет БИО СОБСТВЕНО производство.
12.02.2025 08:38 | апаш камботов
Защо пишете НЕВЕРНИ НЕЩА, КЪДЕ Е ТОЗИ КОЙТО ПРОДАВА ПО 0, 80 ЛВ, САМО РАЗДЕЛЯТЕ ХОРАТА, НО Т.... Е ПИСАРИ ОТ струма онлайн за дру1о не стават !!
16.02.2025 08:32 | Gad
Хаха, ама че Приказки от 1001 нощ. Давал си бил доматите на 80ст, ей сега. Той че лъже като дърт циганин е ясно, това че вие му вярвате си е ваш проблем, но това че тиражирате подобни глупости не говори добре за медията. Дайте координати на тоя самарянин и лично ще му изкупувам доматите на двойна цена
ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар