Д-р Валентин Пелтегов от МБАЛ " Асен Велев"-Разлог : Половината от хората с високо кръвно налягане не се лекуват 
28 март 2025 06:57 Mobile watches 8649 прочита Mobile comments 3 коментара

 
 Д-р Валентин Пелтегов е завършил Медицинска академия в София. Започва кариерата си като лекар в разложкото село Баня. През 1990 година придобива специалност Вътрешни болести и започва работа в болницата в Разлог. 
През 1997 година, след като придобива и специалност Кардиология, става завеждащ Вътрешно отделение в МБАЛ Разлог. 
Има специализация в Националния център по сърдечно-съдови заболявания, член е на Европейското кардиологично дружество и Европейското дружество по ехокардиография. 
Повече от 35 години от професионалната си кариера д-р Пелтегов посвещава на болницата в Разлог. Семеен е. С една дъщеря, която е лекар и в момента специализира Кардиология.  

За артериалната хипертония (високото кръвно налягане) и новите методи на нейното лечение говорим с д-р Пелтегов, който  е завеждащ на Вътрешно отделение на МБАЛ „Д-р Асен Велев“- Разлог. 
 

Д-р Пелтегов, какво Ви кара да се чувствате горд и какво Ви мотивира да работите в Разложката болница? 
Чувствам се горд, защото съм започнал тук, защото сме положили основите на развитието на кардиологията като интензивен сектор във Вътрешно отделение. Горд съм и с големия брой пациенти, на които сме помогнали и които реално сме спасили. 
 Отделението добре ли е оборудвано като медицинска техника? 
Да. Отделението разполага с качествена медицинска апаратура, извършваме необходимия брой изследвания. Надеждата ми е в скоро време да разкрием Кардиологично отделение, в което да се извършват и коронарографии. 
 С кое заболяване се сблъсквате най-често във Вътрешно отделение? 
Едно от социално значимите заболявания е артериалната хипертония, позната още като високо кръвно налягане. 
За високо кръвно налягане говорим, когато кръвта се движи в артериите под по-голямо от нормалното налягане. 
За съжаление, хипертонията обхваща над 20 % от населението, но реалният брой на пациентите е по-голям. Причината е, че често те не се лекуват, не се възползват от правото си на безплатно лечение и не търсят специализирана помощ. 
В България артериалната хипертония засяга 42% от мъжете и 39, 7% от жените, като всеки трети хипертоник е на възраст между 35 и 44 години – около половината от тези пациенти знаят, че имат високо кръвно налягане, но те не го лекуват, безотговорни са към здравето си. 
  Какви са рисковете, когато не се лекува артериалната хипертония? 
Това неминуемо води до исхемичен инсулт, хеморагичен инсулт, до исхемична болест на сърцето, инфаркт, бъбречна недостатъчност. 
  Т. е., ако не се лекуват навреме и не потърсят лекарска помощ, вероятността да попаднат в инвалидната количка е голяма? 
Последиците могат да бъдат много тежки, дори смърт. Високото кръвно налягане кара сърцето да изразходва повече енергия, за да осъществява циркулацията на кръвта и така се изтощава сърдечния мускул. 
 

Много е страшна констатацията Ви, че се увеличава броят на пациентите, които в по-млада възраст имат високо артериално налягане. Какъв трябва да бъде начинът на живот, за да сме здрави? 
Факторите за високото кръвно налягане са генетична предразположеност и факторите на външната среда – стрес, прекомерната употреба на алкохол, готварска сол, затлъстяване, обездвижването, намаляване на физическата активност като цяло. 
Хипертонията е два вида. 
Първичната, така наречена есенциална хипертония засяга здравето на повече от 90% от пациентите и се дължи на стрес, затлъстяване, тютюнопушене, застоял начин на живот, злоупотреба с готварска сол, кафе и алкохол. 
Вторичната хипертония се нарича още симптоматична, защото се появява като симптом на друго заболяване, най-често при бъбречни заболявания и други ендокринни заболявания. 
За да сме здрави, трябва да се храним правилно, да спортуваме, да намалим като цяло стреса. 
Редовната профилактика и изследвания, консултациите с лекари е препоръчителна за хора със симптоми на високо артериално налягане. 
  Високото артериално налягане е голям бич, но може ли да бъде лечимо? 
При пациенти с първи симптоми започваме с немедикаментозно лечение, като предписание за намаляване на телесното тегло, режим на хранене, повишаване на активността и други. 
Пациентите, които пристигат с високи стойности, се подлагат на лечение за постепенно намаляване на налягането. В случай, че с медикаменти не се повлияе кръвното налягане и се окаже, че хипертонията е резистентна, тогава се прилага изключително нов метод - ренална денервация, който се извършва в специализирани лаборатории в страната. За радост такива пациенти са само около 10%. 
 Вашият генерален съвет към пациентите? 

Грижете се за здравето си! 

В. Василев 
 

3 коментара
Коментирай
28.03.2025 07:07 | Разлог
Вальо добър лекар си но с лакомията си с колегата ти доктор Георгиев изгонихте хората от МБАЛ Разлог газовете ви са зейнали за ПАРИ
28.03.2025 11:15 | Мехомиец
Докторът, който по време на КОВИД излезе отпуска!!!
28.03.2025 18:59 | .
.
ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар