4382 прочита
5 коментара
Ученичката от 8 „Г“ клас на Езикова гимназия "Акад. Людмил Стоянов"- Благоевград, Ивана Янакиева, спечели Първо място на Националния кръг на Състезанието по изразително четене на немски език, състояло се на 29. 05. 2026 г. в резиденцията на Немското посолство в град София.
Възпитаничка се класира за финала, преминавайки успешно елиминационните кръгове на регионалните етапи от състезанието, в което взеха участие над 700 ученици от осмите класове на езиковите гимназии в цялата страна. Самият финален кръг протече в два етапа: в първия всеки един от 6-те финалисти прочете пред журито, състоящо се от представители на Немската служба по учебна и културна дейност в чужбина (ZfA), конкретен откъс от романа "Лятна буря" на немската писателка Кристина Дункер; във втория етап участниците представиха любим откъс от художествено произведение заедно с обосновка на своя избор на немски език.
Под ръководството на Йорданка Кирилова, старши учител по немски език и координатор на проекта, Ивана избра да прочете откъс от втора глава на романа на Оскар Уайлд "Портретът на Дориан Грей", завладявайки с артистичния си талант не само сърцата на журито, но и на всички присъстващи в залата.
Живият и увлекателен начин, по който тя пресъздаде чувствата и мислите на главните герои от произведението, при това на безупречен немски език, заедно със завладяващата ѝ дарба да пренесе слушателя в чудния свят на книгата, впечатлиха всеки един представител на журито и доведоха до обявяване на единодушно взетото решение: Ивана Янакиева е победителят в 10-тото юбилейно издание на конкурса "Vorlesewettbewerb - Balkan liest vor" и представителят на България за международния кръг на състезанието, който ще се проведе през октомври тази година в Нови Сад.
Вл.Радков
Шариш с поглед .Ммм. дааа
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.