Дворът на НХГ остава отворен до 22 часа, спортните площадки вече са достъпни за всички благоевградчани
26 юли 2026 10:17 Mobile watches 2762 прочита Mobile comments 3 коментара

Кметът призова гражданите да пазят училищните бази: „Най-силният аргумент е начинът, по който се грижим за вече отворените дворове.“

Портите на двора на НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ в Благоевград вече са широко отворени за гражданите и ще останат такива. Това обяви кметът Методи Байкушев, който съобщи, че игрището, спортните съоръжения и дворът на училището могат да се използват от всички благоевградчани в извънучебно време – всеки ден до 22:00 часа.

По думите му това е станало възможно след внесено от него предложение до Общинския съвет, последвалото решение за отваряне на училищните дворове и проведени разговори с директорите на учебните заведения.

„Благодаря на всички директори, които държат дворовете отворени за игрите на децата на Благоевград“, заяви Байкушев.

Кметът посочи, че Община Благоевград ще поеме ангажимента за почистването на дворовете и спортните площадки след използването им, ще поставя допълнителни кошчета за отпадъци и ще следи съвместно с директорите за техническото състояние на съоръженията. При необходимост ремонтите ще бъдат финансирани от общинския бюджет.

В същото време той предупреди, че всеки, който умишлено поврежда общинското имущество, ще носи финансова отговорност за нанесените щети.

Байкушев припомни още, че съгласно решението на Общинския съвет ползването на училищните дворове и спортните площадки извън учебно време е на собствен риск на посетителите. При забелязана повреда или опасно съоръжение гражданите трябва незабавно да сигнализират чрез платформата „СигналИн“ и да не използват съоръжението.

Кметът отправи и призив специалната ударопоглъщаща настилка в двора да бъде пазена. По нея не трябва да се карат велосипеди, тротинетки, ролери и скейтбордове, както и да се влиза с обувки с метални шипове или високи токчета.

„Продължаваме разговорите и с директорите, които все още имат притеснения от вандализъм. Най-силният аргумент пред тях ще бъде начинът, по който пазим вече отворените дворове. Това е място за игра, спорт и отдих. Нека го пазим заедно“, призова кметът на Благоевград.

26.07.2026 10:44 | Грамада
ще ходя да се мочам там вечер
26.07.2026 12:52 | Метката съм
Отворете и стадиона, нали е общински, нека там да се спортува.
26.07.2026 22:57 | Коматаро
Къде е РЗИ, ХЕИ ? Кмете няма тоалетни а ти двора си отворил .Къде ке мочат и серат безделниците ?Не е редно това . Правиш сбирка на пияници и проститутки в учебната база
ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар