Фондация “Нашият дом е България” не само ще плати глобата за хорото в езерото, но и ще....
21 август 2018 13:01 Mobile watches 5691 прочита Mobile comments 0 коментара

От Фондация “Нашият дом е България” обявиха, че ще покрият всички санкции, които НП Рила наложи за влизането на хора в езерото Близнака.

Нещо повече, не само ще покрият санкциите, но и благотворително ще помогнат на парк “Рила” да изградят нови табели, да има означения, маркировка. Освен това членовете на фондацията ще направят и образователен филм, който да представи всички забрани чрез кадри, които да показват нарушенията. Той ще бъде излъчван на долната станция на лифта, за да го гледат хората, докато се качват, както и в новата хижа “Рилски езера”. Това ще провокира посетителите да се чувстват неловко и гузно. Накрая на сезона ще има и акция за почистване на езерата.

Припомняме, че Фондация “Нашият дом е България” направи опит за рекорд на Гинес, за най- дълго хоро в планината. По този повод стотици танцьори от различни ансамбли се включват в хората край Рилските езера. Идеята беше всеки ансамбъл да изиграе хоро или акцент от танц на едно от езерата.

Организаторите отбелязват, че влизането в езерата не е било част от програмата на това събитие. Емоцията по време на снимките на млади и красиви българи на такова красиво място е неописуема. Истината е, че няма табели с категорична забрана за влизане в езерата. В самия план за управление на парка е записано, че е забранено къпането и миенето във водните обекти. Липсват ясни табели и ограждения.

Домашните любимци на туристите влизат постоянно в езерата. Това е много по-мръсно и замърсяващо, отколкото група млади хора или един човек да влязат, коментират участниците в проекта. Архитект Пламен Мирянов споделя: "За мен е неясно как влизането на 15 души в езерата за 10 минути би ги унищожило. В тях постоянно влизат хора, плуват без дрехи, по бельо. Самият Петър Дънов е влизал в едно от езерата.

Преди време един възрастен мъж, местен, ми беше разказвал, че навремето пастирите са къпели овцете си в езерата. Заблатяването, което може да видим на второто езеро – Рибното, може да забележим и на Урдините езера. Там има същия феномен, въпреки че те почти нямат посещаемост. Тоест това е един естествен процес."

Марти Иванов

0 коментара
Коментирай
ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар