Илияна Йотова беше гост на откриването на научна конференция за 130-годишнината на Неврокопската епархия
Вярата ни е съхранила през вековете. Благодарение на манастирите и църквите българският народ оцеля, защото там се съхраниха духът, вярата, книжнината, просветата. Без силната православна вяра нямаше да го има българския народ. Без сила и вяра няма посока, няма енергия и желание за развитие. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова се обърна към участниците и присъстващите в Гоце Делчев на научната конференция, посветена на 130 години от създаването на Неврокопската епархия към Българската екзархия.
„Духовният храм на Неврокопската епархия не се издига на случайно място. Първо по тези земи са поникнали светите думи на апостол Павел“, посочи в приветствието си вицепрезидентът. Тя припомни историята на Неврокопската митрополия. „Току-що докоснали свободата, българите от тези земи преживяха най-тежкото разочарование – не можаха да видят обединена своята Родина, останаха под властта на султана. Огромно е тогава значението на този духовен център за просвета, за грижа за хората“, заяви Йотова.
„Защо са нужни днешното честване и конференция? Не само за да изразим преклонение пред българската история, не само за да покажат на обществото нашите учени най-новите търсения. Нужни са ни, за да дадем своя прочит на делото на българските духовници, на героите. Как днес търсим контакт с тях и се опитваме да пренесем тяхната любов към родината? Те ни оставиха толкова сила и вяра“, подчерта вицепрезидентът.
На Негово Светейшество българския патриарх и софийски митрополит Даниил Илияна Йотова благодари за духовността, към която ни връща, за духа на съгласие помежду ни. Дано повече хора се вслушат във Вашите думи, които зоват да забравим онова, което ни разделя и тегли назад“, призова тя.
„Дано в навечерието на новия парламент днешните думи за вяра, памет, история и бъдеще стигнат до нашите избраници. Дано да спрат да разделят държавата на парчета, да няма повече сглобки и интриги, да няма повече унизителни за българите решения. В противен случай все повече се изправяме пред мълчаливия гняв на народа, който гледа и наказва с най-страшното – с песимизъм и безразличие. А когато нямаш народната енергия и подкрепа, значи нямаш нищо и не можеш да градиш държава“, подчерта вицепрезидентът. „В европейска България няма как да приемем купени гласове, търговия с влияние. Това е лишаване от избор, а лишат ли ни от избор, крадат от свободата и достойнството ни“, заяви Илияна Йотова.
Вицепрезидентът призова всеки с личен пример да се опита да върне съдържанието на думи като доверие, справедливост, родолюбие, доброта. „Да се върнем към корените си, оттам да черпим сили да отстояваме свободата си и да не се примиряваме“, изтъкна Йотова.
Неврокопският митрополит Серафим дари на вицепрезидента икона на св. Георги от Хаджидимовския манастир. От своя страна, тя му подари два тома на „Македония: история и култура от древността до днес“, издание на Българската академия на науките.
По-рано вицепрезидентът проведе среща с кмета на Гоце Делчев Владимир Москов.
Особено Серафим и двамата му монаха, които не знаят на кой свят живеят!
Коя митрополия е на село???? Коя???? Само тази на шалварите.
И тази митрополия, на кой е нужно такава сграда???
1990г. не даваха да се влиза в черква сега тръгнала да ми говори за християнство. Преди имаше само Нова година, а нали не вярват в господ, защо празнуват Коледа и Великден. Не даваха яйца да се боядисват сега тръгнала да ми говори. Е затова сме на това положение, бързо се пребоядисваме.
Не може църквите по поречието на р. Струма да издържат тази от р. Места!
Всички пари се заграбват от Гоце делчев и се наливат в безумни строежи!
А на тая сграда й трябва само една джамия и става околийско мюфтийство
че вашия окръг май е разделен на две половини- Струма и Места и едната половина мрази другата и парадира че е най най. Ми вземете и разделете на две половини и Пирин тогава белким мирясате.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.