36 кметове от Югозападните общини с обща позиция за политиките на местните власти в управлението на отпадъците
Kметовете на над 30 общини от областите Благоевград, Кюстендил, Перник и София област представиха обща позиция за политиките на местните власти в управлението на отпадъците на пресконференция днес.
Градоначалниците на Благоевград, Кюстендил, Сандански, Петрич, Елин Пелин и зам.-кметът на Перник, в присъствието на още 20 кмета заявиха, че увеличаването на такса битови отпадъци е неизбежен и необратим процес.
„Съгласно европейското и националното законодателство предстои въвеждането на принципа „замърсителят плаща“. Това е изключително предизвикателство за цялото ни общество и за всяка една от общините. Сега е моментът, в който ние като местна власт, общинските съвети, гражданите трябва да си подадем ръка, за да направим така че този преход да стане плавно и ефективно и заедно да намалим темпа на нарастване на общото количество отпадък и да увеличим разделно събрания отпадък. Колкото по-ефективен е този процес, толкова по-бавно ще нараства такса смет за в бъдеще“, каза по време на пресконференцията кметът на Благоевград Методи Байкушев.
Кметовете бяха категорични, че за да се въведе принципът „замърсителят плаща“ трябва да се променят из основи системите за управление на отпадъците, който процес тече в общините и ще трябва да бъде завършен в следващите години.
Те поясниха, че това изисква опериране, качествено въвеждане в експлоатация на инфраструктура, на нови инсталации за третиране на отпадъците, инвестиции в сметосъбираща и метачна техника, в съдове, в информационни кампании, в нов софтуер, който да събира база данни, в нови технически средства за измерване, увеличаване на административния капацитет на общините, за да могат те да обработват цялата тази информация и да създадат ефективни механизми за контрол.
Информационните кампании са от особена важност, тъй като с тях се цели постепенно да се промени нивото на осъзнание в обществото в посока създаване на рециклиращи общности, казаха още кметовете.
Въвеждането на принципа „замърсителят плаща“ влиза в сила от 2026 година и за да се случи общините трябва още през следващата година да направят сериозни инвестиции. Именно заради това всички общини се обединяват зад тази позиция и предстои да направят още през тази година предложения до Общинските съвети за увеличаване на такса битови отпадъци.
Градоначалниците заявиха, че правят всичко възможно да предложат поносимо увеличение на таксите и данъците, но при липсата на финансова децентрализация в държавата това е изключително трудно. Официалните данни на Министерство на финансите показват, че всички общини в България, без изключение, не успяват да покриват разходите си с местните проходи, информираха те.
За Благоевград кметът Методи Байкушев поясни, че дори след увеличение на ТБО през 2025 година, разликата в приходите и разходите ще бъде около 6 млн. лв. дефицит, който ще се наложи Общината да дофинансира за тази дейност от приходите от данъците.
„Всеки ден 70 тона отпадък се извозват от улиците на Благоевград и ако не започнем да събираме разделно, то тогава парите ни няма да отиват за дейности, пряко насочени към хората, а ще покриват дефицита от разходите по чистота. Именно за това неизбежно, но разумно всички ние ще предложим според нуждите на общините корекции в местните данъци и такси“.
Отсега е ясно, че такса смет ще се увеличава през следващите години. Този процес е необратим и неизбежен. От общите усилия на администрацията и гражданите зависи дали увеличението ще бъде плавно, така че да е финансово поносимо, каза Байкушев.
Аргументите за различното увеличението на такса битови отпадъци в отделните общини, кметове обясниха с това, че според закона всяка община е в различна категория, поради което данъчните оценки в различните общини са различни.
Набута си твой хора и сега всичко вдигаш .
Да те вдигнат орлИ, Нещастник. Слабохарактерно човекоподобно същество .Мръшляк.
А на гражданите и селяните в града макята им еба
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.