Кметът на Огняново Иван Ижбехов спечели битката с незаконните сондажи! РИОСВ потвърди: Водата към хотелите на бизнесмена В. Четрафилов е минерална
03 юли 2026 14:33 Mobile watches 4743 прочита Mobile comments 2 коментара

 

Кметът на  Огняново Иван Ижбехов постигна сериозна победа в битката си срещу незаконното използване на минерална вода от хотелски комплекси в района. След проверка, поискана по негово настояване, Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) официално потвърди, че водата, добивана от незаконния сондажен кладенец в комплекса „Валентина Касъл“ и „Роял Валентина Касъл“, собственост на Валентин Четрафилов, е минерална. 

В официално писмо до Кметство Огняново за първи път се удостоверява, че след лабораторен анализ пробите от незаконния сондаж доказват именно това, за което кметът настояваше от самото начало, че от кладенеца се добива минерална вода, която по Закона за водите е изключителна държавна собственост. 

„Това е нещо, в което никога не съм се съмнявал“, заяви Иван Ижбехов след получаването на резултатите. 

Той отправи и публичен въпрос към обществото и хотелиерския бранш: 

„Аз ли вредя на част от бранша, когато настоявам за отговорно и законосъобразно отношение към минералната вода – изключителна държавна собственост, или самите те вредят на себе си, доказвайки пред обществото и своите клиенти, че предоставят услугите си чрез незаконен добив на минерална вода? “ 

Междувременно държавата предприе и конкретни действия по друг установен случай. Експерти от Областната администрация запечатаха басейните на комплекс „Минерални извори“, които според институциите повече от десет години са били използвани незаконно. 

„Благодаря на областния управител и на заместник областния управител, които направиха така, че държавата най-после да влезе във владение на собствения си имот“, коментира кметът. 

Битката на Иван Ижбехов срещу незаконното ползване на минералните извори не премина без последствия. По време на проверките и сигналите той нееднократно е бил подлаган на натиск, отправяни са му заплахи, а според негови твърдения е станал и обект на физическо посегателство от лица, засегнати от действията на институциите.

Петя Колева 

03.07.2026 20:55 | Демби
Биха го човека, защото им извади кирливите ризи
03.07.2026 21:20 | haho
Не е вярна информацията. РИОСВ от години няма Лаборатория, още по-малко пък да изследва минерална вода
ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар