Локализиран е пожарът на българо-гръцката граница в планина Славянка има още тлеещи огнища. 
12 август 2024 09:27 Mobile watches 4183 прочита Mobile comments 1 коментар

 

Четвърта седмица продължава да гори планина Славянка. Бяха овладени всички фронтове на пожара до вчера, но нов пожар е навлязъл и от тази сутрин вече бушува отново в планина Славянка. От вчера също се разгоря и големият пожар край град Пехчево в Северна Македония, който обаче за сега няма опасност да навлезе на българска територия. 

"Що се отнася до пожара в Северна Македония, сутринта говорих с колегата, който е директор на горското стопанство в Благоевград. Успокой ни, че нещата там изглеждат добре. Пожарът, който е на македонска територия, се гаси от северно-македонските колеги, отделно то е на 3 км от нашата гранична бразда. И в същото време по никакъв начин не застрашава горски територии, има изградени противопожарни просеки, колегите продължават и днес да изграждат минерализовани ивици, което означава, че те ще отнемат точно от минералния пласт на граничната бразда, така че ще направят такава предпазната ивица, която да предотврати навлизането на пожара евентуално на наша територия", коментира инженер Пламен Поюков - директор ДГС Катунци в ефира на БНТ. 

"Колкото до нашия пожар - в планината Славянка, както знаете, от вчера след обяд, след като се повишиха температурите, гръцкият пожар отново се прехвърли на наша територия. Не е нещо, което ние да не сме прогнозирали и да не предполагахме, затова превантивно, преди два дена, направихме защитна предпазна противопожарна ивица. Имаме разположени и от вчера и днес достатъчно хора и като жива сила, и като техника. Няма да допуснем пожарът да се разрасне в някаква посока, така че да представлява заплаха за хората. 

Проблемът обаче и това, което ме притеснява ме, накъде ще се развие оттук нататък пожарът, който е на гръцка територия, тъй като ако продължи в посоката, в която върви в момента, следващото място, на което ние бихме очаквали да навлезне пак на наша територия е между селата Левчево и Пиперево. Оттук нататък пак ще започнем да оглеждаме превантивно какви естествени прегради можем да ползваме, къде можем да създадем нови противопожарни ивици и така ще се опитаме да предпазим евентуално влизане на пожари на наша територия. Проблемът е, че доста дълго време се занимаваме с този пожар. Това изтощава и хората, и техниката, която ползваме - започва да отказва", допълни инженер Поюков. 
 

1 коментар
Коментирай
12.08.2024 09:54 | Чука
25 дни слушаме - пожарът е овладян и пожарът отново се активизира.
ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар