За притока на водещи специалисти кардиолози, ортопеди, хирурзи от столични клиники, за добрите резултати, за усилията да се осигури максимално добра грижа за пациентите, както и за проблемите и напрежението, създадено след обявяването на конкурс за началник на едно от отделенията, говори днес на пресконференция директорът на МБАЛ Благоевград д-р Димитър Димитров.
Болничният управител направи отчет на работата на най-голямото здравно заведение в областта за последните 8 месеца, в които той е управител, и в които е трябвало бързо да се сблъска с купища проблеми, породени от обстановката в страната и в болницата.
Д-р Димитров застана начело на МБАЛ във време на масово недоволство на медицинските работници, които протестираха срещу ниското си възнаграждение, пое болницата в изключителна кадрова криза, заради болезнена липса на медицински сестри и лекари в най-натоварените болнични отделения, изтощени от продължилата с години ковид епидемия и безпаричие.
Познавайки добре ситуацията в болницата д-р Димитров си поставил като първа цел увеличаване възнаграждението на работещите в здравното заведение, създаване на по-добри условия на работните им места, както и разтоварването им от напрегнатите графици с нови назначения. Въвеждането на високотехнологина апаратура с цел подобряване качеството на живота, е една от водещите цели на директора Димитров..
Така след няколкомесечна битка болничният управител успял да привлече в здравното заведение водещи кардиолози и ортопеди от столични клиники, които днес работят с пълни екипи в едни от най-важните болнични отделения. Млади лекари от „Пирогов“ започнаха работа в отделението по ортопедия и хирургия.
Това са д-р Деян Петков, д-р Димитър Тодоров и д-р Добромир Йорданов, които ще работят по график. В хирургично отделение работи д-р Стоян Петров водещ специалист в гръдната и коремна хирургия В отделението по гастроентерология преглежда известният лекар от ИСУЛ д-р Никола Колев. Начело на хирургично отделение е д-р Иво Копанаров. Кадровата криза е решена и в кардиология на болницата, казва д-р Димитров. Увеличено е и възнаграждането на медиците в здравното заведение, което създава нова атмосфера и мотивация за работата на персонала. И тук болничният шеф не преувеличава, тъй като репортерите на Struma. com разговаряха с лекари, сестри и санитари, които за първи път от години нямат оплаквания от оценката на труда им и възнаграждението за него. Оценяват високо усилията на ръководството в тази посока.
На фона на усилията на болничното ръководство да се справя с трудните времена, засегнали всички сфери на бизнеса и институциите, определени лица създават изкуствено напрежение, унизителни прецеденти и разпри, неприсъщи на хора в бяло, чийто помисли и действия би трябвало да отговарят на най-хуманната им професия.
Свикнали сме да виждаме търгашество и пазарлъци, обидни действия, отнесени към хора с висока степен на отговорност, но не приемаме лекари да се борят за постове, тяхната основна битка трябва да е битката за живота и здравето на пациентите, а тази битка не се води от позицията на управленец, а от човек, положил хипократовата клетва.
На днешната пресконференция д-р Димитров сподели за проблемите, които има с началника на инфекциозно отделение в болницата д-р Елена Лазарова, която е единственият специалист в отделението. Проблемите започнали след като директорът обявил конкурс за шефското място . Това се случило, след проверка на Медицински надзор и предписание, в което се изрично се казва, че не може отделението на функционира само с един специалист, а именно завеждащия д-р Елена Лазарова.
Започнали серия разговори с екипа на отделението, но без резултат, казва д-р Димитров, уточнявайки, че бил отпратен с обвинение, че прави опит да оказва контрол. Последвала обидна кореспонденция и разговори с адвокати. " За мен като управител на това здравно заведение е крайно обидно да разговарям със служителите си през адвокати", каза днес д-р Димитров и уточни, че отделението има претенцията да стане самостоятелно под шапката на държавната болница., имали намерение да "създадат болнично настоятелство по чл. 82 от Закона за лечебните заведения. но не е съобразен чл. 84, в който се казва:
"Болничното настоятелство се учредява от собствениците на лечебното заведение, като за целта те отправят покана в средствата за масово осведомяване, а също така канят лично общественици, дарители на лечебното заведение, представители на неправителствени организации и други лица"., уточни директорът
Дни наред болничното ръководство е обстрелвано с писма от отделението, изпращани до кмета на Благоевград, до здравния министър, до борда на директорите на МБАЛ, в което се казва, че „методично се разбива една добре работеща структура“ , защото е връчено предизвестие за прекратяване на трудовите взаимоотношения на д-р Лазарова и преди то да е изтекло е обявен конкурс за длъжността „началник на отделение“.
Д-р Лазарова се чувствала с опетнена репутация от този факт. Казусът бе докладван и на местни депутати, а въпроси, свързани със случая в болницата бяха отнесени и в парламента. Със случая е запознат и здравният министър, каза д-р Димитров.
МБАЛ Благоевград излиза от кризата, обхванала здравните заведения в региона и страната, и това става с неимоверните усилия на болничното ръководство. И когато в условията на възход и добри икономически и финансови показатели на здравното заведение, което прави всичко възможно да се осигури максимално добра грижа за пациентите и хората в бяло, които се грижат за тях, междуличностните разпри, родени от нечии неясни апетити нанасят тежък имиджов удар на гилдията и пречи на работата в болницата.
Г. Георгиева, кадри Struma.com
Петя Иванова