Пчелари от Благоевград и Кюстендил: Заради вноса на мед, залежават тонове продукция
13 февруари 2025 07:36 Mobile watches 6857 прочита Mobile comments 7 коментара

Редица проблеми в сектор "Пчеларство" отчитат собствениците на пчелини в Югозападна България. Според производителите на български мед, сериозните количества внос на мед от трети страни залива българския пазар, а тяхното производство въпреки ниската си цена и отличното качество трудно намира реализация. 
 
Високи цени на консумативите за производство и тонове залежала продукция с мед в складовете. Такава е картината в сектор "Пчеларство" в областите Благоевград и Кюстендил през последните години. 
 
"Няма реализация, няма търсене на пазара, на дребно също търсенето е по-слабо. В момента пазарната цена на дребно е от порядъка на 14-15 лева. В Сърбия, в Белград, цената на техния мед е 10 евро нагоре и стига до 15 евро. ", каза Ралица Петкова от Сдружение на пчеларите в Благоевград пред БНТ. 
 
Огромните количество внос на мед от трети страни и липсата на контрол от държавата е сред най-големите проблеми в сектора, споделят пчеларите и от другите региони. 

 
Как се фалшифицира медът, който се продава в България 

"Най-вече вносът е проблем - нерегламентиран е от Украйна, Китай, Аржентина… на много ниски цени идва, с много ниско качество, нищо общо няма с нашия мед. Медът ни е уникален, но с тази изкупна цена, която е в момента, ние го реализираме на дребно, което е много трудно. На загуба сме, единствено ни крепи любовта към пчелите. ", смята Светлин Илиев – пчелар от Кюстендил,пише pariteni.bg . 
 
Според Венета Ифандиева, пчелар от Благоевград, от Украйна се внася 650 хиляди тона мед в България и ако отиде по пазара, цената пада до 12-13 лева. 

"Една цена от около 20 лева е нормална, за да покрие голяма част от разходите, които имаме ние за отглеждането, защото абсолютно всички неща през тези 4 години се увеличиха. ", допълни Ралица Петкова. 

Наблюдава се и тенденцията, че все повече пчелари у нас продават целите си пчелни производства, за да покрият натрупаните загуби през годините. Само в Благоевград и Кюстендил примерите са десетки, споделят още от пчеларския бранш. 

В. Василев 

7 коментара
Коментирай
13.02.2025 07:50 | 123
Много са алчни нашите медари / пчелари. Искат по 20 лв за буркан мед. И да не ни разправят хуморески, че продават чист мед .Мешат го. Реалната цена на меда е 9-10 лв за буркан мед.
13.02.2025 08:11 | тото
Лъжци. Слуд закупувне на кошера и зареждане с пити, реални материални разходи почти няма. Има само труд на пчеларя. Но непрекъснато ни навират в лицето несъществуващи разходи. Българинът си е такъв- с 2 пчелни кошера иска да живее като милионер, с 1 1 оранжевия от 200 кв. м. да си купи апартамент в София, с едно павилионче да е баровец. Е, няма такъв филм. Затова ви залежава меда, защото искате да пелите по200-300%. Много дълго време съм гледал пчели. Имах 20 кошера, но се насочих в друг сектор.
13.02.2025 08:15 | Богомил
Дано Метката се натрови от мед и от хлеб.
13.02.2025 08:45 | анал-лизатор
Ами намалете цената и ще си продадете тоновете залежала продукция! Пазарна икономика, простаци!
13.02.2025 10:32 | ваня
Цената на меда колко е реалната цена, а че е направен от захарен сироп .колко чист е меда ?Къде е сертификата им?
13.02.2025 12:55 | 123
Що не ви се захаросва меда бе, маскари? Щото и той е като сиренето-ФАЛШИВ
13.02.2025 14:18 | Иванка Стоянова
Прост народ е българина
Яжте си вносния Украински мед препакетиран за български от търговците, а истинските производители ще ги търсите след време ама няма да ги има.
ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар