40 общини в България вече могат да кандидатстват по проекти за модернизация, финансирани по втория приоритет на Програма „Развитие на регионите“ 2021 – 2027 г. Сред тях от Пиринско са Петрич, Сандански и Гоце Делчев. Бюджетът на схемата надхвърля 1. 5 млрд. лв., които ще могат да бъдат използвани за проекти за повишаване на енергийната ефективност на сгради, намаляване на крайното енергийно потребление и емисиите на парникови газове.
Допустими са и дейности за благоустрояване на градската среда и междублоковите пространства в градовете, изграждане и модернизиране на инфраструктурата. Подкрепят се и мерки за модернизиране на социална инфраструктура, включително изграждане на съвременни социални жилища за настаняване на уязвими и необлагодетелствани групи от населението. Програмата ще инвестира и в обновяване и модернизиране на различна по вид образователна, културна и здравна инфраструктура.
Приоритет е и изграждането на по-ефективен, по-бърз и по-екологичен градски транспорт с по-малко потребление на енергия и възможности за алтернативни форми на транспорт. Регионите могат да кандидатстват и за изграждане и ремонт на съществуващи пътища, както и развитие на туристически услуги и културното наследство.
40-те градски общини са от 6-те региона за планиране: Айтос, Асеновград, Ботевград, Велинград, Враца, Габрово, Горна Оряховица, Гоце Делчев, Димитровград, град Добрич, Дупница, Казанлък, Карлово, Карнобат, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Лом, Монтана, Нова Загора, Пазарджик, Панагюрище, Перник, Петрич, Пещера, Разград, Самоков, Сандански, Свиленград, Свищов, Севлиево, Силистра, Сливен, Смолян, Троян, Търговище, Харманли, Хасково, Шумен и Ямбол.
Средствата са осигурени по линия на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 (ПРР) в рамките на Приоритет 2 „Интегрирано териториално развитие на регионите“ на ПРР, част от Кохезионната политика на Европейския съюз.
Целта е с осигуреното грантово финансиране да се постигне създаването на икономически по-силни региони, намаляване на междурегионалните и вътрешнорегионалните различия и преодоляване на негативните демографски тенденции.
Допустими участници са всички кандидати с одобрени концепции за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ). Допустими партньори: Държавни органи; Областни администрации; Общински власти; Представители на гражданското общество (неправителствени организации, организации на работодатели и на синдикати, фондации); Представители на бизнеса (предприятия); Научна и академична общност; Сдружения на собственици на сгради в режим на етажна собственост; Лечебни заведения, държавна или общинска собственост; Културни институти; Други организации от публичния сектор. Партньорите са допустими, само ако са участвали в партньорство с кандидатите.
Насоките за кандидатстване са вече публикувани от управляващия орган на програмата, крайният срок за кандидатстване е 11. 02. 2025 г.
В.Василев
Байкушо да каже защо Благоевград няма да получи от тези пари, а не само да ми се снима като компаньонка
Е сега има програми сега ке се оправи и болницата !
Ревеш та ревеш, айде сега ке те сложим да караш линейката ..та да Виешш по силно !
В главата си като маден гъз
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.