Почина легендарният Кирил Маричков.
80-годишният музикант е претърпял тежък инцидент във врачанското село Селановци, където е трябвало е да има концерт.
Маричков е издъхнал в линейката напът за болницата.
Линейката от Оряхово до Селановци е пристигнала за 7 минути, каза за БТА директорът на Център за спешна медицинска помощ – Враца, д-р Галина Лещарска. Тя допълни, че той е починал по време на реанимационни мероприятия. „Ще се работи по досъдебно производство и ще се уточнят всички подробности“, каза още Лещарска.
Заради инцидента концертът е прекратен и полиция е блокирала района., предаде Dariknews.bg
Кирил Маричков - великият рок музикант с голяма душа (БИОГРАФИЯ)
Кирил Маричков е роден на 30 октомври 1944 г. Певец, музикант и композитор, най-известен с работата си в рок групата „Щурците“.
Маричков е потомък на видния български революционер и политик Георги Странски, внук е на видния архитект Киро Маричков, а по майчина линия – на диригента Борис Левиев. Баща му, Кирил Кирилов Маричков, учи право и дипломация отначало в Сорбоната в Париж, после в Лозана. Първи посланик на България във Ватикана след 1989 г. Майка му, Ирина Левиева, е художничка.
Първите стъпки на Маричков на музикалното поприще са рок формацията „Бъндараците“. Там свири на бас китара, а през 1967 г., след като Бъндараците се разделят, Маричков и барабанистът Петър Цанков основават Щурците.
Успоредно с музикалната си кариера, солова и към “Щурците", Кирил Маричков се изявява и като филмов композитор - филмите "Вчера" (с хита "Клетва"), "Адио, Рио", "Индиански игри", "Вампири-таласъми", "Дунав мост" /с хита "Моят свят"/. Автор е на музиката към 14 български филма. През 1992 година заедно с басиста на “Тангра” , Константин Марков, основават “Рок радио "Тангра".
Автор е на повече от 150 песни. Той създава хитовете "Клетва", "Рок в минало време", "Конникът", "Вкусът на времето" и "Вълшебен цвят".
Депутат е в VII Велико народно събрание.
През 2010 г. е удостоен с орден „Св. св. Кирил и Методий“ първа степен за особено големите му заслуги в областта на културата и изкуството.
През 2020 г. получава и най-високото държавно отличие – Орден „Стара планина“.
Поклон!
Източник: БГНЕС
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.