Логичната формула за съставяне на кабинет е отново ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ да са заедно под някаква форма – тъй като са двете най-големи формации, с подкрепа евентуално от ИТН.
„От едната страна се формира етнически блок, което не е добре, а от другата радикален. Оказва се, че центристките би могло да се съберат заедно с подкрепа на една от партиите, които навремето беше по-радикална, а сега по-благоразумна.
За да е стабилно такова неща, трябва да има известна доза ново начало. Тя винаги може да се добави по някакви начини. Може да се стигне до необходимост и от БСП. С „Възраждане” ми се струва трудно. А ако бях на мястото на МЕЧ, щях да съм опозиция и да чакам следващите избори, където да порасна още повече”= Това заяви в ефира на NOVA социологът Първан Симеонов от „Галъп интернешънъл болкан“. .
По думите му приятна изненада от изборите е активността, която е около 2 милиона и 500 хиляди. „ГЕРБ-СДС повишиха доста резултата си с около 100 хиляди гласа. Това означава, че са върнали част от своите гласоподаватели. Същото важи и за ПП-ДБ. 73% от гласувалите сега за „Възраждане”, са го направили и миналият път.
Движение за права и свободи - Ново начало” е взело гласове от ГЕРБ-СДС. „Алианс за права и свободи” не са взели почти от никъде другаде, освен от традиционния си електорат. БСП също си връща гласове от хора, които преди това са гласували за ПП-ДБ. А МЕЧ взима буквално от всяка партия”, допълни политологът.
Относно образованието на гласоподавателите, най-много висшисти има сред симпатизантите на ПП-ДБ. 71% от гласувалите за тях са с висше или полувисше. 28 са със средно и 2 процента с основно. Най-малко висшисти има сред гласоподавателите на „Алианс за права и свободи”, уточни Симеонов.
"Величие" за момента не влиза в парламента, получавайки невероятния резултат от 3. 999%, стана ясно в понеделник от резултатите на Централната избирателна комисия при 100% обработени СИК протоколи в Районните избирателни комисии. От партията се заканиха, че няма да оставят нещата така.
Това отваря врата към дълго съдебно оспорване на изборните резултати и легитимността на 51-я парламент.
По-рано в понеделник "Величие" имаше 4. 01% при 99. 97% обработени изборни протоколи и изглеждаше сигурен участник в новия парламент.
Любопитно съвпадение е, че ден по-рано Борисов се превърна в пророк за драматичния край на броенето на гласовете с репликата си "Пазете се от Гунди в последните секунди".
Коалицията ГЕРБ-СДС печели изборите за парламент с 26. 46% от гласовете.
Останалите партии, които влизат в 51-вото Народно събрание, са ПП-ДБ (14. 38%), "Възраждане" (13. 46%), "Движение за права и свободи - Ново начало" (11. 18%), "БСП - Обединена левица" (7. 62%), "Алианс за права и свободи" (7. 29%), ИТН (6. 84%), МЕЧ (4. 62%).
Опцията „Не подкрепям никого” в бюлетината за национален парламент са избрали 81 676 от отишлите до урните.
Вариантите пред Бойко Борисов са два – или правителство с Пеевски, или правителство без Пеевски. Изборът не зависи от останалите, а само от Борисов, пише Свободна Европа.
Бойко Борисов и партията му ГЕРБ отново спечелиха парламентарните избори. Това е петата им победа в последните четири години. Тя не е като предишните.
Първо, защото този път преднината на ГЕРБ е най-голяма. Партията спечели над 26% от гласовете, което е почти двойна преднина пред следващите партии, показват данните на Централната избирателна комисия (ЦИК) след 88, 09% преброени бюлетини.
Второ, защото е изострен въпросът дали ГЕРБ ще успее да състави правителство. От 2021 г. насам партията винаги се проваля в тази задача, въпреки че спечели 5 от общо 7 парламентарни избори. Самият Бойко Борисов казва, че трябва да положат максимални усилия за правителство.
Изборите на 27 октомври се очакваше да дадат отговор на два въпроса:
Ще остане ли България последователна в избора си да е член на ЕС и НАТО и няма ли да залитне към оферти за сближаване с Русия?
Ще има ли България шанс за правителство, което да зададе посока и да се изправи срещу проблема с липсата на справедливост?
Резултатите до момента дават положителен отговор на първия въпрос - прозападните ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) заеха първите две места съответно с 26, 15 и с 15, 14 на сто от гласовете според данните след почти 90% преброяване.
Веднага след тях е проруската "Възраждане" с 13, 7%, а в парламента в последния момент влязоха "Величие" на Ивелин Михайлов (4, 08) и МЕЧ на Радостин Василев (4, 65). С малко по-висок резултат е и бившата комунистическа партия БСП (7, 68). Четири проруски партии не са малко, но техният общ брой депутати остава по-малък от този на прозападните сили.
Отговорът на втория въпрос е по-сложен. В парламента влизат общо 9 формации, което прави Народното събрание най-раздробеното досега. За да има правителство, трябва мнозинство от половината депутати. Първоначалните резултати показват, че за това ще са необходими вероятно поне 4 партии.
ГЕРБ отново няма да има мнозинство за самостоятелно правителство
"Парламентът е математика", каза в нощта на изборите Борисов. Математиката показва, че ГЕРБ отново няма да има мнозинство за самостоятелно правителство и ще трябва да търси подкрепа от другите партии.
След ГЕРБ са ПП-ДБ (15, 14), "Възраждане" (13, 7) и ДПС - Ново Начало (10, 36) на санкционирания за корупция Делян Пеевски. Борисов изключи вече "Възраждане" заради открито антиевропейските им позиции. ПП-ДБ пък изключва Пеевски. Така за Борисов остава възможността да привлече само една от следващите го три партии. От него зависи коя ще е тя.
Какви са условията на ПП-ДБ
По време на кампанията представителите на ГЕРБ казваха, че искат да имат общо правителство с ПП-ДБ. Коалицията спечели малко над 15 на сто от гласовете, показват данните на ЦИК до момента.
Тези прогнозни резултати означават, че ГЕРБ ще имат вероятно около 60 депутати, а ПП-ДБ – под 40. Дори и да постигнат съгласие, двете политически сили няма да имат общо 121 депутати, колкото са необходими за мнозинство и избиране на правителство от 240-местния парламент.
ПП-ДБ имат и най-малко три условия, известни от месеци:
бъдещото правителство да има силна антикорупционна програма;
то да не бъде оглавявано от ярка политическа фигура;
санкционираният за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски да няма влияние в бъдещо управление.
В последната година ПП-ДБ обвиняваха ГЕРБ в това, че са присъединили Пеевски към съвместното им правителство с премиер Николай Денков, което управляваше от юни 2023 до март 2024 г.
Всичко това създава напрежение в отношенията, защото Борисов настоява премиерът да е ярка фигура от ГЕРБ. В нощта на изборите той изключи възможността премиерът да е човек, външен на спечелилата партия. Не отговори директно на въпроса дали иска той самият да е кандидат.
Освен това Борисов реагира винаги остро, когато чува въпрос за Пеевски. В неделя вечерта каза, че ще работи с всеки, "който подкрепя нашата програма".
Каква е новата роля на Пеевски
Делян Пеевски беше избран през февруари за един от двамата председатели на ДПС. Няколко месеца по-късно той оспори властта на почетния председател на партията Ахмед Доган. Последва конфликт, който доведе до това, че партията, за която гласуват мюсюлманите, се разцепи на две и се яви на изборите като Движение за права и свободи – Ново начало (на Пеевски) и Алианс за права и свободи (на Доган).
Данните до момента показват, че Пеевски е надвил Доган. ДПС - Ново начало получава над 10 на сто от гласовете при преброни близо 90 на сто от протоколите от секционните избирателни комисии. Това е много над прогнозите преди изборите. Конкурентът Доган спечели 7%.
Тази вътрешна победа идва заедно с три уточнения:
от цялата страна идват информации за напрежение и натиск в районите, където двете крила на ДПС си оспорваха един и същи електорат;
кампанията на Пеевски беше видимо по-скъпа, в нея се включиха някои от най-популярните музикални изпълнители;
сигналите за купуване на гласове в полза на Пеевски също идваха от цялата страна, но това не беше потвърдено от МВР (дори напротив – опонентите на Пеевски обвиниха МВР, че осигурява чадър за купуването на гласове).
Резултатът е, че ДПС – Ново начало на Пеевски ще има вероятно над 20 депутати. Поне три парламентарни групи обаче имат принципни позиции, че не искат да имат нищо общо с Пеевски – това са ПП-ДБ, АПС на Ахмед Доган, както и "Има такъв народ" (ИТН) на Слави Трифонов, която получи почти 7 на сто от гласовете.
Ако Борисов приеме условията на ПП-ДБ и изолира Пеевски, има математическа вероятност да събере мнозинство за правителство. Ако Борисов реши да е заедно с ДПС - Ново начало на Пеевски, тогава ПП-ДБ автоматично отпадат и математически събирането на мнозинство става по-трудно.
Борисов каза в неделя вечерта, че има вариант да предложат и правителство на малцинството - т. е. да няма договорено постоянно мнозинство и правителството да разчита на ситуационни мнозинства, след като веднъж е избрано.
Кои са останалите в парламента
Проруската "Възраждане" отново се представи силно и получи над 13% от гласовете. Партията на Костадин Костадинов е за излизане на България от НАТО, против въвеждането на еврото и за сближаване с Русия. Бойко Борисов няколко пъти се е изказвал ласкаво за "Възраждане", но в неделя вечерта изрично ги изключи като евентуален партньор.
Но не изключи нито една от останалите партии.
В парламента ще са още АПС на Ахмед Доган, която е другото крило на ДПС. Партията традиционно защитава прозападни и пазарни позиции, но отдавна е обвинявана в корупция. Именно в ДПС Пеевски израсна до фигурата, която днес Доган нарича "политическо чудовище". След конфликта обаче, хората на Доган също вече са против Пеевски и настояват за прекъсване на връзките му с правосъдието и държавното управление.
В парламента ще е и Българската социалистическа партия (БСП), която официално подкрепя ЕС и НАТО, но е против военната помощ за Украйна. На последните избори агитираше с билборди, на които пишеше "Русия е наш приятел".
На фона на тези две открито проруски партии, най-логично изглежда бъдещото правителство да търси подкрепа от "Има такъв народ" (ИТН). Нейният лидер Слави Трифонов редовно декларира, че подкрепя членството в ЕС и НАТО и желае България да запази геополитическата си ориентация. Отделни негови депутати обаче имат противоречиви позиции по темата.
В парламента влизат и двете малки партии "Морал, единство, чест" (МЕЧ) на Радостин Василев и "Величие" на Ивелин Михайлов. Те не са изказвали подкрепа за ГЕРБ. Практиката обаче показва, че понякога най-малките парламентарни групи се разпадат и някои от техните членове подкрепят правителства, дори и партията им да се води в опозиция.
ДПС-Доган предлага правителство без "модела Пеевски"
Коалицията около почетния председател на ДПС Ахмед Доган "Алианс за права и свободи" призовава партиите в следващия парламент за "съставяне на стабилно правителство, изключващо "модела Пеевски".
В позиция, публикувана на страницата на коалицията във Фейсбук, се изказват благодарности към гласувалите за нея "въпреки масираните репресии и безпрецедентния натиск, на които бяхме подложени". По време на предизборната кампания ДПС-Доган се оплаква от натиск, арести и побой над нейни членовое, за което обвини крилото на Делян Пеевски, предава bg voice. bg
"Пътят на ДПС е определен от почетния председател д-р Ахмед Доган - той е и ще остане евроатлантически, и ние няма да се отклоним от него", се казва в позицията, подписана от съпредседателя на ДПС Джевдет Чакъров.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.