


С поредица от инициативи беше отбелязана Световната седмица на парите от Стопанския факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Официално начало на събитията даде деканът проф. д-р Райна Димитрова, която пожела успех на участниците и подчерта, че финансовата грамотност е изключително важна за всеки, независимо от образованието, професионалната дейност и работните позиции, които заема.
Седмицата на парите започна с доклад на тема „Присъединяване на България към еврозоната през призмата на теорията на парите“, представен от професор д-р Ганчо Ганчев, и хакатон, който премина под мотото „Финансова грамотност и икономическо поведение на младите хора – креативен ли си? “.
В хакатона се включиха не само студенти, но и ученици от НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ – Благоевград, ПГИ „Иван Илиев“ – Благоевград, ЗПГ „Климент Тимирязев“ – Сандански и ПГ „Никола Йонков Вапцаров“ – Белица.
Под ръководството на Геро Писков, Радослава Лазарова-Янкова, Даниела Кирилова, Вероника Миткова и Янко Михалков участниците решаваха практически казуси и разработиха проекти в областта на бюджетирането, спестяванията, инвестициите, застраховането, данъчното облагане и дигиталната сигурност. Проектите бяха оценени от жури с ръководител доц. д-р Владимир Ценков.
Финансовата сигурност беше акцентът на втория ден от програмата. Лекция на тема „Престъпления срещу финансово-кредитната система“ изнесе експертът от Главна дирекция „Национална полиция“ Станислава Петрова. Дискусията засегна ключови въпроси, свързани със защита от фишинг и злоупотреба с лични данни, предпазване от зловреден софтуер и онлайн измами, превенция срещу пране на пари и незаконен трафик, както и разпознаване на фалшиви банкноти. Особен интерес предизвика дебатът за криптовалутите, като студенти и преподаватели активно се включиха с въпроси по темата.
Третият ден от Световната седмица на парите беше посветен на темата „Банките в помощ на бизнеса“. Лектор беше Георги Лисийски, директор на клона на Пощенска банка в Кюстендил. В рамките на лекцията студентите имаха възможност да се запознаят с ключови механизми за финансова подкрепа, управление на бизнес ресурси и актуални тенденции в банковия сектор. Дискусията премина в интерактивен формат, като участниците зададоха въпроси и получиха ценни практически насоки.
Четвъртият ден беше отбелязан с нумизматична изложба, подготвена от катедра „Финанси и отчетност“. Част от изложбата бе и личната колекция на доц. д-р Владимир Ценков, включваща редки и ценни акции, облигации, банкноти и монети, която предизвика голям интерес сред студенти, преподаватели и гости.
Събитията, свързани със Световната седмица на парите, приключиха с посещение в музея на Българската народна банка. По време на обиколката студентите се запознаха с историята на българската парична система, процеса на производство и защита на банкнотите, както и ролята на централната банка в икономиката на страната. Специално внимание беше отделено на експозицията, представяща исторически монети и банкноти, използвани в България през различни периоди.
В. Василев
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.