За първи път у нас: Петричкото с. Долене въведе ограничения срещу туристите
03 април 2025 14:10 Mobile watches 18242 прочита Mobile comments 11 коментара

Петричкото село Долене първо въвежда квоти в България срещу свръхтуризма. Те ще бъдат на дневен принцип и ще се допускат максимум 400 човека, обяви за TravelNews Борислава Липийска, представител на етно селището. За целта ще се изисква предварителна резервация за посещение на мястото, която ще става през сайта, Фейсбук и Инстаграм. Такива мерки въведоха редица туристически дестинации вече в Европа и по света.

В последния месец драстично се увеличи потокът от туристи и достига до 2000 човека на ден. Това е огромно струпване на хора за едно малко село. Затова решихме да въведем квота, за да му запазим автентичния вид, каза Липийска. „При толкова много туристи се губи изживяването, а ние искаме гостите ни да усещат спокойствието, красотата на земята, планината и цветята и да може екскурзоводите да обърнат внимание на всички“, коментира още тя пред TravelNews.

В момента в селището подготвят засаждането на 80 000 цветя, които да го красят. В него работят 30 човека персонал и екскурзоводи, които са основно млади хора. Етно селището се простира на площ от 120 декара.

Село Долене датира от 1570 година и е една културно-образователна туристическа дестинация, която с природата, историята си, малкото останало население и човешкото въображение, взети заедно, ви обгръщат в едно непознато и незабравимо изживяване. Намира се на 20 км от град Петрич в посока Северна Македония и е разположено в южните склонове на планина Огражден.

Цената за посещение на галериите е 8 лв., в които влизат Галерия на цветята, Галерия на билките, в които се правят терапии с цветя и се дегустира чай. Отделно има къщички за опитване на месни и млечни продукти, които са производство от селото. Също така разполага с ресторант – гостилница, и кафене. В него няма хотели и къщи за гости, за да не се унищожи красотата му. Туристите могат да отсядат в района на Петрич и околните села.

В околностите на Долене има останки от антични и средновековни поселения. Селото се споменава в османски данъчни регистри от 1570 и 1665 година. Според първия регистър в селото живеят 2 мюсюлмански и 12 християнски домакинства. През периода XVI – XIX век в него се провежда прочутият Долянски панаир – един от най-големите панаири в европейските предели на Османската империя. През 1858 година в Долене е построено училище. Учениците са били около 30 и са се обучавали до четвърто отделение, което днес отговаря на гимназиално образование. В началото на 19-ти век е изградена и черквата „Св. Богородица“. В средата на 18-ти век в селото са живеели стотици жители, днес по списък те са едва 7 човека. Старите къщи са почти напълно разрушени, а живота в селото сякаш е спрял.

Със задачата да му даде втори шанс и да запази историята, и красотата на Долене се захваща Стефан Липийски. През 2018 г. той започва инициатива по реставрация и облагородяване на селото. С идеята да бъде запазена красотата и историята му, към неговата кауза се присъединява и дъщеря му Борислава Липийска. С екип от около 20 човека започват да превръщат Долене в еко селище, което с годините става все по-пригателно място както за български, така и за чуждестранни туристи.

Освен реставрация на старите къщи, екипът на Борислава и Стефан решава да превърне цветята в символ на селото. Основните ключови места за селото, които са напълно реставрирани, са закупени от Стефан Липийски. Останалите цветни алеи и пътеки са общински. Туристите, които посещават мястото, имат достъп до всички зони в селото и отделните тематични къщи.

Мирослав Иванов

11 коментара
Коментирай
03.04.2025 15:13 | Пешо
Това село частна собственост ли е или не?
03.04.2025 15:54 | ...
Алооо Борислава това село от кога стана ваше или сте го измислили като сте надрусана щат знаем че обичате забранените неща! Това че се грижите за него не Ви прави собственици! Всичко е по програми и темподобни! Само не знам как ще ми изгоните ако реша да го посетя
03.04.2025 17:51 | Чука
Е оно се лАже, ама па чак толко ..... 2000 души на ден??? Това да не е фестивала на лалетата в Стамбул!?
03.04.2025 19:48 | Караваната на Ричи
А представяте ли си тази Борислава Лесбийска колко пари ще кърти всеки ден ако на 400 човека извърти по една свирка за 20 лева в това село само каманяк и змиярници и разни лумпени дето само те дебнат и гледат в ръцете ти какво ще купиш и какво ще оставиш нескопосан опит за пиар
03.04.2025 21:10 | Он
Е що има толко в това село, та две хиляди човека на ден!? Вече некой като пише статии, въобще не се интересува що пише.....
03.04.2025 23:41 | Пешо
И Кресна обмисля такси и ограничения....
04.04.2025 08:54 | ???
Какво време дойде, вече някои седят и се чудят как да изкарат някой лесен лев без да работят. Накараха това поколение да мутира.
04.04.2025 12:23 | Местен жител
Хора от къде тази злоба у вас, някой знае ли на какво приличаше преди това и колко труд и средства се влагат в селото за да придобие този вид. Аз съм от съседното село и често преминавам през Долене пожелавам им да имат сили да продължават да го развиват и да го поддържат. Имам само едно предложение към семейство Липийски да прочетат малко повече история, и да не пишат, че там се е състоял Долянският панаир, защото има знаещи хора и да не дават повод да ги обвиняват в лъжа за историята на селото. Пожелавам Ви най-искренно успех в начинанието, което е полезно за всички местни жители.
04.04.2025 14:57 | кОр
и на какво основание тази леля НАЛАГА такси и ограничения? Как точно си го представя да забрани на български гражданин да ходи в българско населено място. тая леля плаче за Прокурор. В нейната си къща да слага такси, бариери, вишки, ама за цялото село нещо се е объркала. Един сигнал до Прокуратурата и е изгорела.
04.04.2025 15:58 | просветен
Крайно време е БПЦ да си влезе в правомощията и да изрита тия печалбари от черквата в с. Долене! Тя е единственото историческо нещо в селото -другото са си измислени истории на Липийски!
04.04.2025 17:19 | Тоо лв
Тия на копията ли са внуци тоа Дека е клал наред турци в кладенци Дреново и Гюргево
ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар