Уважаеми съграждани, убеден съм, че много от вас ще одобрят нашата икономическа програма.
Тя, разбира се, е отворена за вашите мнения, препоръки и идеи.
Уверяваме ви, че вашите предложения са важни за нас! Защото само заедно можем да поставим новото начало за Благоевград!
Ето какво предлагаме:
IT, START-UP & COWORKING
3500 висококвалифицирани работни места;
75 млн. евро добавена стойност към икономиката на града годишно;
150 млн. евро инвестиции в сгради и инфраструктура.
Красивата и функционална, културна и административна зона, организирана на и около площад „Георги Измирлиев“, разполага със солиден структурен и инфраструктурен ресурс. Това позволява с умни и добре планирани мерки за оптимизиране и преустройство да бъде създаден притегателен център и екосистема за стартиращи и развиващи се IT предприемачи и предприятия. Изграждането на високотехнологична зона, обмислена и проектирана, съобразно най-новите изисквания в сектора, модерно и качествено изпълнена, има потенциал в средносрочен план да създаде около 3500 работни места. Очакваната средна заплата от 4000 евро към 2027 г. би оказала огромно въздействие върху съвкупното търсене в икономиката на града. Отделно ще се даде шанс на младите високообразовани специалисти да останат да работят в нашия град.
ИНДУСТРИАЛНА И ЛОГИСТИЧНА ЗОНА "ГЛАВЕН ПЪТ Е-79"
10 000 добре платени работни места;
125 млн. евро добавена стойност към икономиката на града годишно;
450 млн. евро инвестиции в пътна и техническа инфраструктура.
Изграждането на АМ „Струма“ позволява реализация на индустриални площи в две посоки:
• Разтоварването на главен път Е-79 превръща участъка от възел Кочериново до възел Железница в естествен гръбнак за индустриално развитие на Благоевград. С изпълнението на адекватно проектирани локални платна и връзки ще се отпушат всички терени от двете й страни.
• Възел Зелен дол позволява разработката на голям индустриален парк в землището на с. Зелен дол.
Очакваното към 2027 г. 2000 евро средно заплащане в производствения сектор ще създаде солидна база за устойчиви доходи, които са основа за привличане, както на нови, така и на напуснали жители на града.
ЕКО И ФРИЙРАЙД ЗОНА "КАРТАЛА"
4000 туристи средно дневно в активните сезони;
60 млн. евро добавена стойност към икономиката на града годишно;
175 млн. евро инвестиции в съоръжения и инфраструктури.
Най-значимият общински ресурс има нужда от разработката и осъщестяването, съвместно с неправителствения зелен сектор, на дългосрочен, природосъобразен, щадящ и устойчив проект, изработен в условията на международен конкурс на световно ниво. Обвързването на общинска екотранспортна система с отлични устройствени решения за съществуващите почивни зони, вили и хижи: „Септемврийче“,„Бодрост“, „Картала“, х. „Македония“, включително инфраструктура и съоръжения, ще превърне Югозападния дял на Рила в магнит за любителите на природата от страната и чужбина – пролет и лято, есен и зима.
При добронамерено взаимодействие, както на институционално, така и на гражданско ниво, Благоевград, в рамките на текущото десетилетие, може да реализира и бенефицира екокурорт от висок клас, който да постави общината на туристическата карта.
ТЕРМАЛНИ СПА ЗОНИ
2000 туристи средно дневно на годишна база;
35 млн. евро добавена стойност към икономиката на града годишно;
125 млн. евро инвестиции в съоръжения и инфраструктури;
Термалните минерални води са природен актив, оценен в миналото и неглижиран в настоящето на града ни. Проучване, последвано от анализ и технологичен проект за добив, акумулация и разпределение в ареалите на находищата в землището на с. Зелен дол - р. Струма, над „Владишкото“ - землището на с. Дъбрава, ще позволи:
• възстановяването и преустройството на „Аквапарка” в модерна открита и закрита термална СПА зона; да бъдат конкурсно разработени проекти за още два комплекса в зоните за добив и акумулация:
• ареал находище „Зелен дол“ – спортен и екшън атракционен термален парк, насочен към активна младежка, детска и семейна аудитория;
• ареал находище „Владишко-Дъбрава“ – възстановителен СПА туризъм.
С три значими и в национален мащаб обекта Благоевград ще влезе с висок старт в бързоразвиващия се спа и балнеотуризъм в страната, имайки предвид че в момента градът ни не присъства дори и в стратегиите на Министерство на туризма като такава дестинация.
ПАРК ЗОНА
1000 туристи средно дневно на годишна база;
20 млн. евро добавена стойност към икономиката на града годишно;
100 млн. евро инвестиции в съоръжения и инфраструктури.
Създаването на крайградски паркове в общината е спряло в края на 30-те години на миналия век с откриването на парк „Бачиново“ и парк „Ловен дом“ от един от най-съзидателните кметове на Горна Джумая - Панайот Тасев. Работата по проектирането, обособяването, изграждането на значим крайградски парк от двете страни на р. Бистрица, започващ от Зоологическата градина и пречиствателната станция на с. Дъбрава до с. Бистрица, с площ, отговаряща на европейските и национални изисквания, ще се отплати с органичното му вписване в създавания туристически профил на града. Насищането на парка с футболни, баскетболни, волейболни и голф игрища, тенис кортове, пешеходни алеи, велотрасета и велоалеи, алеи за конна езда, стени и обекти за катерене, ще даде така необходимата за хората общинска система за масов спорт и активен отдих. Отделно от това, добре измислените, уредени и отлично поддържани крайградски паркове са изключителен формиращ фактор за съвременния градски туризъм.
- Самата програма изглежда направена за 2-3 минути във Powerpoint
- Идеите са супер, но само на думи - самите инвеститори как ще бъдат привлечени ( тъй като общината няма пари ) и как ще успее общината да ги задържи? Проектите ще минат ли на гласуване от ОБС и заплатите какви ще бъдат на хората, които ще работят на новооткритите работни места?
- Кому е нужно изграждане на нови индустриални зони и паркове, като вече имаме изградени? По-добре пари да се инвестират в тях, вместо откриване на нови или тук отново става въпрос за задкулисни договорки и измами с общински пари и имоти?
Имам и други въпроси, но бих предпочел на лично с Г-н Стоянов да си поговоря за тях.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.