Благоевград е на прага на местни избори- 2023. За пореден път ще се изправим пред урните, за да изберем тези, които ще управляват града в следващите 4 години- кмет и общински съветници. Остава малко повече от месец до официалния старт на предизборната кампания, но изборната треска вече е заразила града.
Тези избори в областния център ще са много интересни, тъй като за първи път се говори за избор на личности, а не на партии. Партиите в Благоевград са изключително слаби, липсва всякаква последователна партийна политика, патрийният живот е вял и безсмислен, а вътрешнопартийни ежби раздират всяка една от политическите формации на територията на областния град.
Структурата на най-голямата политическа сила ГЕРБ е полуразложена, заради продължилите с години караници, отвратили лидера на партията Бойко Борисов. Борисов с години не беше стъпвал в града, станал емблематичен, заради сериозния финансов ресурс, отпуснат от правителството му по време на управлението на кмета Атанас Камбитов.
За съжаление и днес не може да се каже, че партията е консолидирана, обединена и нахъсана за победен изборен резултат. Раздвоени, разтроени, герберите все още не са се определили, кой ще е техният водач в листата за съветници, кой ще влезе в нея, както и кой ще е кметът, зад когото ще застанат.
При последното си посещение в Благоевград Борисов подсказа на местните гербери, че има специално отношение към действащия кмет Илко Стоянов, с което подсказа на структурата, какво трябва да бъде поведението им и кого да подкрепят за кмет на града.
Това се говори и в момента, че Борисов ще наложи на своите да подкрепят Илко Стоянов. Върви упорито и мълвата, че ПП ГЕРБ Благоевград ще щурмува кметския престол със собствен кандидат и най-вероятно това ще е Красимир Чакъров, спечелил най-много номинации на проведеното номинационно събрание, след ексшефа на ВиК Росица Димитрова, която доскоро ръководеше градската структура..
Ако се следва логиката Димитрова, за която гласуваха най-много от делегатите на събранието би трябвало да е кандидатът им за кмет, но вътрепартийните крамоли и враговете и с властови позиции в партията, щели да извадят куп аргументи против нейната кандидатура пред Изпълнителната комисия, така че тя да отпадне като възможност за участие в кметската надпревара.
Илко Стоянов или Красимир Чакъров, са имената, около които ще размишлява ГЕРБ, до средата на септември, когато партията ще оповести кой ще е кандидатът и за кмет.
ГЕРБ Благоевград беше стожерът на партийната политика в областния град, партият- фактор, определящ правилата и крайния резултат във всеки избор днес е със силно разклатени устои, разединена и проядена отвътре, което прави прогнозата за нейния изборен успех крайно колеблива.
Известни търкания има и в "Продължаваме промяната", които обаче все още не са излезли на повърхността, тъй като ПП имаше късмета да заложи в кметската битка на адв. Методи Байкушев, който прегърна идеята за участието му в местния вот с душа и сърце и работи като обезумял от месеци за каузата.
Остава впечатлението обаче, че Байкушев с големия си екип от млади хора, е изоставен от доскорошните водачи на партията в Благоевград - Андрей Гюров и Владимир Табутов. Говори се, че след разрив по върховете на партията, Табутов се е отказал от всякаква политическа активност и е зарязал доскорошните си съпартийци. Индеферентен към местните избори бил и Гюров, който сбъдна мечтата си и влезе в управлението на БНБ.
Така, че лицето на промяната в Благоевград днес е Методи Байкушев. Похвална е енергията, с която той работи и начинът, който е организирал предизборната си кампания- пръв, преди всички. останали. И ако другите кандидати са познати в политиката лица, то Методи Байкушев е пионер-политик, който гори и дерзае в битката за управлението на града. Правят се всякакви прогнози за крайния изход от изборното състезание, като в голяма част от тях Методи Байкушев стига до балотаж.
Столетницата БСП за пореден път се бие като "вода от бряг". Ще издигнат ли кандидат, няма ли да издигнат, ще подкрепят ли някого, или ще рискуват да бъдат разгромени, заради продължаващото с години партийно разделение на враждуващи лагери. Никой не успя да консолидира и обедини БСП в областния център, а в последните години дотам затлачиха партийния живот и присъствието и на политическата сцена, че днес БСП Благоевград не е заплаха за нито един от участниците в предизборното състезание. Казват, че ще хвърлят в "боя" бившия заместник-кмет на Румен Томов, младият Венелин Трошанов, който не е лош избор, но произлиза от партия, която е в полуразпад и тя не може да му помогне да стигне далеч в надпреварата.
Засега не е ясно дали БСП ще има собствен кандидат или ще заложи на по-сигурен вариант да подкрепи бившия областен управител Николай Шушков, който все още не се е заявил официално, но името му се спряга навсякъде като кандидат за кмет от бизнеса, с дълъг административен и управленски опит, щял да влезе в битката като независим с подкрепа на опреледелени политически сили.
Има сериозен шанс Николай Шушков да е сред първите в предизборното състезание, заради опита му, заради свободата и авторитета, които има, ръководейки успешен бизнес години наред. Без да подценяваме никого от кандидатите, смятаме, че Н. Шушков ще е класен играч, умел балансьор, ловък стратег и състезател и не очакваме от него силови вербални битки в традиционното надприказване и цакане по време на избори.
Сред кандидатите за кметове все по-упорито се налага името на бившия кмет Атанас Камбитов- познат и признат, като кметът по времето на чието управление Благоевград бе сред градовете, в които имаше най-много изпълнени проекти, най-много, около 300 000 000 инвестиции, обновени квартали, улици, център. Камбитов се свърза със "златният век" на културния и икономически живот в областния център в последното десетилетие
Управляваше ГЕРБ, но кметът напорист и неуморен, успяваше да убеди министерства и премиер, че Благоевград заслужава най-много в страната.
Днес носталгията по онова време се връща с голяма сила, следите оставени от Камбитов оживяват и мълвата му отрежда престижно място в кметската битка. Камбитов се явява като сериозна заплаха и заради това, че е компетентнен, добър изборен стратег, познава правилата на играта и многкратно е побеждавал в тежки битки.
Част от герберите в Благоевград говорят, че ако по времето, когато е бил лидер на партията в града не е допускал никакви крамоли, управлявайки я с желязна ръка и дисциплина, затова и ГЕРБ по времето на Камбитов има само победни битки.
С Камбитов като отличен изборен стратег може да се мери сред кандидатите единствено настоящият кмет Илко Стоянов. Стоянов отдавна заяви участието си в местните избори като независим, с мотива, че трябва да довърши започнатото в краткия му 2- годишен мандат и включено в програмата му за управление на града.
Стоянов имаше лошия късмет да е кмет в изключително тежки времена на пандемия и катарсизи по върховете на държавата. Въпреки всичко това, той се заяви като характерен кмет, със собствен управленски стил, който му донесе и много ожесточени врагове, но и много поддръжници. Стоянов много бързо усети пулса на обикновения човек и насочи действията си към ежедневните болни теми на обикновени човек, което го направи силно разпознаваем.
Едно от най-големите му предимства е, че е последователен и стъпка по стъпка изпълнява намеренията си. Сериозен изборен конкурент е сега действащият кмет, за когото социолозите твърдят, че в момента е с най-висок процент на одобрение сред кандидатите. Дали цифрите ще се променят ще видим, но името на Стоянов, според социологията, е във всички комбинации на изборния балотаж.
Бившият кмет Румен Томов тръгва активно в предизборната битка. Не е ясно дали ще се яви като независим, или както се говори, ще е кандидатът на "Български възход", но Томов видно от публикациите му в социалната мрежа е силно нахъсан за участието си, вероятно дал си сметка за пропуските и грешките от предишното му управление, беязано от серия неудачи и скандали. Грешка направи Томов с избор на управленски екип тогава, което му изигра и най-лошата шега по време на мандата му. Как ще се класира Томов не можем да прогнозираме, но е поредният познат играч на политическата сцена.
Новото лице в надпреварата за кмет е Станислав Богдански от ИТН, депутат влязъл в парламента с по-малко от 300 преференции, след като Слави Трифонов се отказа да е депутат от региона. Нямаме какво да кажем за Богдански, не сме запознати с неговата обществена и политическа дейност, знаем само, че изплува под крилото на Илко Стоянов, по времето, когато той беше начело на ИТН.
Цвета Рангелова от Възраждане ще е единствената дама сред кандидатите и затова заслужава реверанс като оценка за дейността и като депутат, ще оставим и нея без коментар, с възможност да докаже, че жените не са за подценяване.
Изненадата в тези избори дойде от НДСВ, които издигнаха свой кандидат за кмет- бившият гербер Кирил Габеров. Интересна личност, юрист по образование, работил в благоевгадската структура на КПКОНПИ, след което в комисията в столицата.
Битка на личности, не на партии - това ще е предизборната кампания в Благоевград, при това битка между силни и доказали се личности, което прави следващите месеци изключително интересни. Надяваме се да станем свидетели на истинска спортсменска битка, а на на махленски скандали, които да се чудим как да отразим.
Ние сме катогорични обаче, че няма да допуснем на страниците на сайта ни, да се говори с езика на омразата и да се лее омраза между кандидатите., която ще гали егото на шепа избиратели и фейсбук кибици. Нека силните играчи в тези избори покажат и сила и спортменски дух, заливайки ни с идеи и решения за равзитието на Благоевград и доброто на неговите жители. Очаквайте скоро битката за местен парламент, какво свърши стария и кои са емблематичните имена кандидати за новия ОБС.
Петя Колева
Щом не знаеш, че Методи Байкушев винаги си е живял тука! Ама измишльотините ви са безкрайни, завистници долни! Ония кандидати срещу него да тичат не могат да го срещнат, вода да му носят!
Следва концерт на оркестър Мачките на площада!
Нека видим и другите имена.
Много деен и морален човек!
Това е новия кмет!
Със сигурност не е поредния крадец!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.