Новият кмет Румен Томов започна срещите си с парламентарно представените групи в Общинския съвет в Благоевград вчера. Опознавателните дискусии с новоизбраните съветници се провеждат в предизборния щаб на Томов, до ресторант "Кардинал", под зоркото око на Димитър Димитров - Градевеца, Димитър Арабаджиев и още няколко от Инициативния комитет, издигнал Томов като кандидат за кмет, независим, но с подкрепата на БСП.
Сред целите на политическите рандевута, според запознати, е да се проведат консултации около избора на председател на ОБС, консенсусна фигура, която да поведе общинския съвет, така, че новият кмет да може да работи спокойно. Да работи за благото на благоевградчани, които го посрещнаха с нескрита радост, тъпани, зурни и заря, възлагайки сериозни надежди за бъдещето си.
Изумление обаче буди фактът, че на тези срещи са присъствали и хора от инициативния комитет на Томов, като певеца Д. Димитров - Градевеца, школският директор Арабаджиев и други, които бяха около кандидата за кмет по време на изборите. Тогава присъствието им не остана незабелязано, но не дразнеше толкова, тъй като те се именуваха "Инициативен комитет", работещ за победата на Томов.
Изборите обаче свършиха и днес присъствието им до вече избрания градоначалник буди недоумение и отприщва куп въпроси: Това ли са хората, които ще съветват кмета при вземането на важни за града решения, имат ли място хора от Инициативния му комитет на срещи на избран кмет, с вече избрани общински съветници?!, коментират присъствали на политическата сгледа. Дори и кметът Томов да има най-добри намерения, то изнасянето на подобни срещи в така наречения щаб е недопустимо, защото създава усещането за задкулисие и съществуването на изнесен управленски център.
Всъщност, изборът на председател е първото сериозно препятствие, пред което се изправя градоначалникът Томов. Очертава се сериозен и драматичен избор, който със сигурност няма да стане от първия път, няма да стане и на втората сесия, тъй като кандидатите за този пост са много и все активни политици, с по-няколко съветнически мандата зад гърба си.
След като стана ясно, че дългогодишният, опитен председател на ОБС, Радослав Тасков няма да се кандидатира, претенденти за мястото останаха - третият по сила в изборния резултат Андон Тодоров, съветникът Рашко Динков и лидерът на партия МИР адвокат Албина Анева.
Тодоров и Динков работиха успешно с екскмета Атанас Камбитов в продължение на години, Тодоров обаче се откъсна изненадващо и в последните две години бе най-върлата и ожесточена опозиция на бившия градоначалник и екипа му. Рашко Динков остана поддръжник на екипа Камбитов...........
На този фон се появява Анева, която е нещо като буфер между двамата, кандидати. Тя не бе част от агресивната опозиция, но се приобщи към оформеното опозиционно ядро в края на миналия общински съвет, критикувайки управата. Анева и Тодоров бяха и кандидати за кметове, които подкрепиха кандидатурата на Румен Томов на балотажа срещу Атанас Камбитов..
Слуховете спрягат като вероятен кандидат и Кирил Илиев от ПП ГЕРБ, въздържан и интелигентен общински съветник, многократно показвал лоялността си към политическата партия и екскмета Камбитов. А в последните дни изплува и името на Гергана Янчева от БСП, която е съветник за пореден мандат и в предишният общински съвет отстрамваше групата съветници на червените с изказванията си зад трибуната.
В общи линии за сега това са кандидатите за поста ОБС председател. Простата математика сочи, че както и да се въртят конфигурациите между съветниците, председател на ОБС няма бъде избран веднага, тъй като в общинския съвет влязоха представители на всички политически формации и е трудно да се предположи кой от тях ще успее да събере необходимите 21 гласа. Затова ще има повторна сесия за избор на ОБС шеф. Дали и тогава ще успеят съветниците да се договорят кой, кого да подкрепи, е неясно.
Изобщо не е ясно колко време ще избират председател на ОБС. Този въпрос може да се проточи изнервящо дълго. В това безвремие и неразбории като лъч на надеждата, важният за Благоевград орган да заработи, се явява съветникът Христо Ковачки.
Законът е категоричен: Ако не могат да изберат председател, на трибуната застава най-възрастният член на ОБС, а именно Ковачки. Атрактивният парламентарист, познавайки всички от колегите си и прогнозирайки действията им, вече се е разпоредил да му бъде приготвен кабинета на Общински председател, докато другите се разберат..
Така, че днес най-важният въпрос е: Колко време Христо Ковачки ще се шири в председателския кабинет?! Ще успеят ли съветниците да се разберат и да изберат шеф на ОБС, без тайната процедура да отнеме дълго време. Очакваме с интерес първата сесия на новия местен парламент на 11.11. / понеделник /
П. Костадинов
А и тъпият му син с поръчковата му телевизия нагли селяни
Цирка започна
Срума, Вие сте не просто неграмонти. Токсични сте. Всеки, който се е докоснал до "творчеството" и "разкритията" ви се чувства омърсен.
2. Свободното слово и платеното слово също са твърде различни неща.
3. Свободните журналисти не крият имената си и не е лесно да ги сплашиш.
НОВИЯ КМЕТ БАЯ ЩЕ СЕ ОЗОРИ С ТЕЗИ ДЕТО СА ГО НАОБИКОЛИЛИ И ЧАКАТ ДА СЕ НАМЕСТЯТ И ТЕ НА ДЪРЖАВНАТА СОФРА.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.