Бум на кражбите отчита вътрешно проучване на Асоциацията на търговците на нехранителни стоки.
Само в магазините за мебели и аксесоари те са се увеличили за последната година с 200 процента, предаде БНР.
В същото време търговците масово не подават сигнали в полицията, защото не вярват, че държавата ще им помогне, това обясни адв. Галин Попов, изпълнителен директор на асоциацията:
"Главно се крадат скъпи като стойност, но дребни предмети като свещи, ароматизатори, тигани, кухненско оборудване, спално бельо, прибори за хранене. Но също и машини, инструменти, скъпи ВИК-части, дрехи от спортните обекти...
Според мен ръстът на кражбите се дължи най-вероятно на това, че има известно чувство за безнаказаност у крадците. Правоохранителните органи реагират мудно с различни оправдания. Няма и създаден регистър как вървят тези предварителни производства, крадците дълго време са на свобода.
В органите на МВР има и едно разбиране, че ако открадната стока е на стойност по-ниска от една минимална работна заплата, то не си струва да бъде разследвана, което води до едно обезверяване на ощетените търговци, поясни още Попов за БНР.
60 на сто от тези търговци подават по малко от 5 жалби, 20 на сто от тях отговорят, че са подали 50 сигнала, а други 20 отговарят, че са подали 10 сигнала, допълни адвокат Попов.
Той смята, че подобряването на комуникацията между регионалните органи на разследване, звено към МВР, е удачно да бъде създадено с фокус точно върху този тип кражби и крадци, защото те дефилират и обикалят цялата страна и създаването на Координационен съвет между търговците и представителите на контролните органи, би подпомогнало решаването на проблема.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.