Указания на главния прокурор дават яснота по спорните текстове в НК
За тези, извършили престъпление с чужди автомобили, ще се иска обезпечаване на личното имущество до равностойността на возилото
Kолите на пияни, дрогирани и на убийците на пътя ще бъдат приобщавани като веществени доказателства към разследването, но не е задължително да бъдат изземвани във всички случаи. Собствеността им обаче ще бъде запорирана с искане до съда, за да се обезпечи отнемането им след влизането на присъдата в сила. Това пише в методическите указания на Борислав Сарафов до прокурорите в цялата страна, предаде "24 часа".
Главният прокурор изпревари депутатите и внесе яснота кога и как колите на пияни и дрогирани шофьори ще се изземват.
Промените в Наказателния кодекс за отнемането на автомобилите предизвикаха смут и хаос сред шофьорите. След обществената реакция депутатите се срещнаха с вътрешния министър, за да обсъдят ситуацията. Обещаха да отложат влизането в сила на новите разпоредби, докато не се изготвят процедури и наредби за крайната мярка срещу войната по пътищата.
При всеки случай на дрогиран или пиян (с над 1,2 промила) шофьор, както и при катастрофи с телесни повреди или смърт започва досъдебно производство. То се ръководи от прокурор. Точно затова Сарафов е изготвил указанията до обвинителите. В тях изрично пише, че
колата се изземва с решение на съда
След влизането на промените в сила в началото на август стотици шофьори предаваха доброволно с протокол колите си, а адвокати ги съветваха да не го правят.
Най-масовият случай на иззети незнайно докога коли през последния месец е в следните хипотези:
- пияни с над 1,2 промила алкохол в кръвта;
- пияни с над 0,5 промила алкохол в кръвта, които вече са осъждани за шофиране с над 1,2 промила;
- дрогирани;
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.